Epická bitva o Aleppo. Armádě se daří odrážet útoky povstalců

Rebelové svádí v Aleppu boj se syrskou armádou o strategickou čtvrť Al-Ramouseh, Asadovým vojákům se ale mezitím podařilo dobýt zpět dva kopce a dvě vesnice na jihu města, jež získali povstalci při dosud nejmohutnější ofenzivě. Armáda v červenci obklíčila východní část města, kterou ovládá opozice, a odřízla ji od zásobovacích tras.

Bojovníci Syrské svobodné armády v Aleppu
Zdroj: REUTERS Autor: Abdalrhman Ismail

V obléhaných oblastech Aleppa žije asi čtvrt milionu lidí, západní část města ovládají už dlouho jednotky věrné prezidentu Asadovi. „Nyní máme Ramouseh na dohled, ale ruské stíhačky zintenzivnily bombardování, což nám brání rychle postupovat,“ sdělil agentuře Reuters jeden z povstaleckých velitelů.

Asi deset tisíc vojáků, nejméně 95 tanků a stovky raketometů byly nasazeny do „velké epické bitvy o Aleppo“, prozradil agentuře další rebel. K útokům na armádní pozice jsou podle něj připraveny desítky sebevražedných atentátníků.

Boje o Aleppo
Zdroj: REUTERS
Autor: Abdalrhman Ismail
  • Na straně povstalců bojují členové Fronty dobytí Sýrie, donedávna nazývané fronta An-Nusra. Armádě podle SOHR pomáhá ruské letectvo a v pozemních bojích pak členové libanonského Hizballáhu a také íránští bojovníci.

Exilová Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR) hovoří o dosud nejrozsáhlejším povstaleckém útoku. Podle ní zemřelo od neděle nejméně 50 rebelů a džihádistů, ale i desítky vojáků.

Na 40 civilistů pak mělo zahynout při armádní protiofenzivě, při níž se vojákům v úterý v noci podařilo dobýt zpět dvě vesnice a kopce na jihu Aleppa. Rusko a Damašek už otevřely humanitární koridory pro civilisty a rebely, kteří se chtějí vzdát, využívá jich ale jen málo lidí – zřejmě se bojí odplaty ze strany syrského režimu.

Zničené Aleppo
Zdroj: REUTERS
Autor: Abdalrhman Ismail

Ve středu vyvolala pozdvižení zpráva o údajném chemickém útoku ve městě Sarákib u Aleppa, kde mělo být chlorem zraněno třicet lidí včetně žen a dětí. Zatím není jasné, kdo by mohl za útokem stát. Došlo k němu poblíž místa, kde předtím islamisté sestřelili ruský vrtulník s pěti lidmi na palubě.

Aleppo bývalo největším městem Sýrie a jejím komerčním centrem. Město je známé také díky archeologickému dědictví a architektonickým stavbám, řada z nich byla ale během pětiletého konfliktu zničena.

/*json*/{"map":{"lat":36.20646843251042,"lng":37.14858509999999,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.202174411834484,"lng":37.13653564453125,"type":"1","description":"Aleppo"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/