Ozbrojenci v Jerevanu propustili poslední rukojmí

Poslední čtveřice rukojmích, kterou zadržovali ozbrojenci na policejní stanici v arménském Jerevanu, je na svobodě. Skupina, která budovu obsadila, je propustila výměnou za možnost vystoupit v médiích. Stanice stále zůtává v její moci a na jejích požadavcích ozbrojenců se nic nemění – žádají propuštění opozičního předáka Žirajra Sefiljana a demisi prezidenta Serže Sargsjana.

Ozbrojenec před obsazenou policejní stanicí v Jerevanu

Zdroj: ČTK/AP Autor: Vahan Stepanyan

Po týdnu zadržování propustili ozbrojenci poslední rukojmí, které vzali při přepadení jerevanské policejní stanice. „Všichni (rukojmí) byli osvobozeni,“ řekl mluvčí bezpečnostní rady agentuře Interfax. Mezi čtveřicí, která byla v zajetí nejdéle, je i druhý nejvýše postavený muž arménského policejního sboru Vardan Jegiazarjan a zástupce náčelníka jerevanské policie Valerij Osipjan.

Své rukojmí však nepropustili ozbrojenci zcela zdarma. Žádali o vystoupení v médiích. V prohlášení pak kritizovali politické poměry, korupci v zemi a dominanci vládnoucí Republikánské strany Arménie (HHK).  „Státní instituce tu nefungují. Není možné pokračovat touto cestou,“ řekl jeden z útočníků Varužan Avetisjan. Ozbrojenci také zdůraznili, že se nemíní vzdát: „Toto je centrum svobodné Arménie a my chceme, aby se tato atmosféra rozšířila na na celou zemi.“

Při útoku na policejní stanici v Jerevanu padl jeden policista, další čtyři utrpěli zranění. Ozbrojenci poté vzali rukomí a požadovali osvobození opozičního předáka Žirajra Sefiljana, demisi prezidenta Serže Sargsjana a vytvoření nové vlády.

Sefiljan, k němuž se útočníci hlásí, stojí v čele opoziční skupiny, která podle analytiků nemá v zemi příliš velkou podporu. Bývalý vojenský velitel byl v červnu zadržen za nezákonné držení zbraní a podněcování nestability. Zadržen byl i loni kvůli údajnému pokusu o státní převrat, ale byl osvobozen. Déle než rok byl však vězněn v minulém desetiletí.