Tchaj-wan zasáhl „dokonalý“ tajfun Nepartak. Dva mrtví, desítky zraněných

Jižní část Tchaj-wanu zasáhl tajfun Nepartak, který se k ostrovu přesunul během noci od severovýchodního pobřeží Filipín. V nárazech jej provázel vítr o rychlosti až 250 kilometrů v hodině. Živel si už vyžádal dva mrtvé a sedm desítek zraněných. Přes 15 tisíc lidí preventivně opustilo domovy. Místní letiště zrušila stovky leteckých spojů.

Video Události
video

Události: Následky tajfunu Nepartak

Bouře doprovázená prudkými lijáky způsobila výpadky elektrického proudu, které postihly skoro 430 tisíc domácností. Podle obyvatele Tchaj-tchungu silný vítr strhl ve městě střechy domů a porážel dopravní značky.

/*json*/{"map":{"lat":22.75027680849053,"lng":121.09568347817392,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":22.755604082263435,"lng":121.1136245727539,"type":"1","description":"Tchaj-tung"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kvůli bouři byla přerušena expresní železniční doprava. Zrušeno bylo 300 mezinárodních a více než 300 vnitrostátních letů.

Jedná se o největší tajfun za posledních šest let, který zasáhl Tchaj-wan, a na ostrově je zároveň vůbec první v letošním roce, a to díky neobvykle klidnému bouřkovému období. V intenzitě dosáhl nejvyšší, páté kategorie, po příchodu nad pevninu zeslábl.

Čína se připravuje na další deště

Ve formě tropické bouře by se měl přesunout v sobotních ranních hodinách nad pevninskou Čínu, kde už bylo preventivně evakuováno z pobřežních oblastí více než 4 tisíce lidí.

Země se přitom ještě vzpamatovává z rozsáhlých záplav, které zasáhly její střední a východní část. Způsobily je několikadenní prudké deště, které strhly hráze a zaplavily města a vesnice. Desítky lidí zemřely, další jsou pohřešovány.

Tajfun Nepartak na Filipínách
Zdroj: Reuters
Autor: Erik de Castro

Dokonalý, symetrický, hodnotí živel meteorologové

Tajfun se vytvořil nad Tichým oceánem jižně od ostrova Guam. Svým tvarem a velikostí je popisovaný jako ukázkový. „Díky optické symetrii o něm můžeme mluvit jako o dokonalém tajfunu,“ uvedl meteorolog Anthony Sagliani.