Fox byl vyřazen z pětky kandidátů na šéfa britských konzervativců. Nejvíce uspěla Mayová

Poslanci britské Konzervativní strany v prvním kole hlasování vyřadili z pětice kandidátů na předsedu a příštího premiéra exministra obrany Liama Foxe. Největší podporu získala v tajném hlasování ministryně vnitra Theresa Mayová, pro niž se vyslovila polovina zákonodárců – 165. Hlasování se jich zúčastnilo 329 z celkem 330. „Máme před sebou velký úkol: sjednotit stranu a celou zemi, abychom vyjednali pro odchod z EU ty nejlepší možné podmínky. Jsem jediný kandidát, který je schopen tyto úkoly jako předseda vlády splnit,“ uvedla Mayová.

Na druhém místě za ní skončila náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová s 66 hlasy. Až za Leadsomovou, kterou jako svou favoritku podpořil bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson, skončil ministr spravedlnosti Michael Gove. Pro něj se vyslovilo 48 poslanců.

Vyřazený Fox získal 16 hlasů, o 18 více si jich na předposlední pozici připsal ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb. Ten se na základě hlasování rozhodl odstoupit a doporučit pro další volbu Mayovou.

Čtvrteční hlasování zúží výběr nového šéfa strany na dvě jména. Vůdce konzervativců poté zvolí během léta v korespondenčním hlasování 150 000 členů strany.

Vítěz by měl být oznámen 9. září. V křesle šéfa konzervativců a ve funkci premiéra pak nahradí Davida Camerona, který ohlásil svou rezignaci po oznámení výsledků referenda, v němž se navzdory jeho názoru rozhodlo o vystoupení Británie z Evropské unie.