Americký list NYT: Zbraně od CIA pro syrské povstalce systematicky kradli jordánští zpravodajci

Zbraně, které posílala americká CIA a Saúdská Arábie do Jordánska pro syrské povstalce, byly systematicky kradeny jordánskými zpravodajci a prodávány na černém trhu. Napsal to americký deník New York Times s odvoláním na anonymní americké a jordánské úředníky. CIA i FBI se k tomu odmítly vyjádřit. Jordánský vládní mluvčí informaci popřel.

 

Jordánští vojáci
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Chengchunxiang

Vládní mluvčí Muhammad Múmaní označil informace, že by jordánští zpravodajci byli zapleteni do jakýchkoli krádeží zbraní, za „absolutně nesprávné“.

„Zbraně našich bezpečnostních institucí jsou přísně sledované, s nejvyšší disciplínou.“

Muhammad Múmaní

jordánský vládní mluvčí

Podle NYT si Američané a Saúdové na krádeže v minulosti stěžovali a jordánská rozvědka prý poté několik důstojníků zatkla. Podle anonymního zdroje NYT si zpravodajci za ukradené zbraně prodané v Jordánsku na černém trhu kupovali drahá terénní auta a další luxusní zboží.

Podle deníku New York Times byly některé z těchto ukradených zbraní použity začátkem listopadu v Ammánu při střelbě v policejním tréninkovém středisku, která si vyžádala dva mrtvé Američany a tři další oběti (jednoho instruktura z JAR a dva z Jordánska). Deník New York Times na to přišel ve společném pátrání s katarskou televizí Al-Džazíra.

Listopadový incident se stal ve výcvikovém středisku, které založily Spojené státy východně od Ammánu v roce 2003. Výcvikem tam procházejí zejména příslušníci palestinských a iráckých bezpečnostních sil. Již vycvičilo na 53 tisíc policejních důstojníků z Iráku, 8000 Palestinců a mnoho dalších z jiných arabských zemí. Útočníkem byl jordánský důstojník, jenž ve středisku pracoval jako instruktor a při incidentu byl zabit.