Čína chce ke sporným ostrovům v Jihočínském moři pořádat výletní plavby

Čína chce do roku 2020 zavést pravidelnou lodní linku na sporné Spratlyho ostrovy. Pořádat chce také výletní plavby. Ty už pro Číňany fungují od roku 2013 na Paracelské ostrovy, které se také nacházejí v Jihočínském moři. Plánem Pekingu je zřídit turistická letoviska ve stylu přímořských resortů, jaké existují na Maledivách. Na ostrovy si ovšem dělají nárok i další země.

Ostrov Pagasa, součást Spratlyho souostroví
Zdroj: ČTK/AP

Čínský oficiální deník China Daily uvedl, že čínská ostrovní provincie Chaj-nan zahájí provoz pravidelné lodní linky a bude pořádat také lodní výlety ke Spratlyho ostrovům v reakci na rostoucí poptávku. 

/*json*/{"map":{"lat":14.463705773236923,"lng":114.76150447858468,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":10.601220285877382,"lng":115.8233642578125,"type":"1","description":"Spratlyho ostrovy"},{"lat":16.499299167397584,"lng":112.6593017578125,"type":"1","description":"Paracelské ostrovy"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Další turistické lodě budou připlouvat i na Paracelské ostrovy, které se také nacházejí v Jihočínském moři, ale jsou blíž čínskému pobřeží než Spratlyho ostrovy. Od příštího měsíce je začne provozovat čínská státní společnost COSCO. Lodě mají vyplouvat z města San-ja na ostrově Chaj-nan.

Čínští vojáci na Paracelských ostrovech
Zdroj: Reuters

Čína Spratlyho ostrovy jako první zakreslila do námořních map

Spratlyho ostrovy byly po staletí obydlovány čínskými a vietnamskými rybáři. Chvíli patřily pod britské impérium, chvíli byly součástí Francouzské Indočíny. Během druhé světové války mělo na ostrovech ponorkovou základnu Japonsko. A nyní tam o dominanci usiluje Čína.

Čína své nároky zdůvodňuje tím, že ostrovy jako vůbec první zakreslila do námořních map, tudíž je de facto objevila. Koncem 19. století zase území spravovali Britové, od čehož pak odvozuje své právo na území například Malajsie, bývalá britská kolonie.

Kdyby hlavní roli hrály geografické faktory, Peking by měl nejspíš smůlu. Čína totiž leží od ostrovů úplně nejdál. Souostroví leží zhruba 200 kilometrů od Filipín. Čínské pobřeží je skoro šestkrát dál. Peking i přesto trvá na tom, že ostrovy jsou nepopíratelnou částí Říše středu a že čínské námořnictvo jedná v souladu s mezinárodním právem.

Vzdálenost Spratlyho ostrovů od jednotlivých zemí, které si je nárokují
Zdroj: ČT24

Jihočínské moře si nárokuje několik zemí zároveň

Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si dělá také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Čína v Jihočínském moři buduje u útesů umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře kritizují.

Satelitní snímky dokazují pokračující práce na Spratlyho ostrovech
Zdroj: ČT24