Řekové evakuují stovky lidí z provizorních táborů u Makedonie

Řecká policie začala s vyklízením provizorních uprchlických táborů u hranic s Makedonií, kam se přesunuly asi tři tisícovky migrantů poté, co byl evakuován tábor v Idomeni. Podle médií evakuace probíhá v klidu a bez protestů, krátce ale byly zadrženy desítky dobrovolníků, již museli předložit doklady. Většina lidí, kteří souhlasili s přesunem, jsou Syřané.

Část běženců se při vyklízení Idomeni přesunula jinam. V táboře žilo 12 tisíc lidí. „Nedá se to zvládnout, pokud nechcete použít nějaké extrémní násilné metody, které by byly nehumánní,“ vysvětloval politolog a publicista Thomas Kulidakis důvody, proč běženci vytvořili další – ovšem menší provizorní tábory.

V pondělí dorazilo do stanového městečka poblíž areálu čerpací stanice v obci Polikastro asi 300 policistů, kteří chtějí běžence odvézt autobusy do zařízení pro uprchlíky jinde v Řecku. Zatím policie přesvědčila asi čtyři sta lidí, kteří skončili v uprchlickém centru poblíž Soluně, uvedl deník To Vima.

Řecké úřady počítají s tím, že vyklízení táborů bude pokračovat i v úterý, kdy se policie zaměří i na zhruba dvě tisícovky lidí, kteří stanují ve dvou táborech poblíž hotelu a další čerpací stanice v okolí hraničního přechodu Evzoni.

/*json*/{"map":{"lat":41.16518225419979,"lng":22.57334579999999,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":41.00270266805318,"lng":22.570037841796875,"type":"1","description":"Polikastro"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Evakuace tábora v Idomeni byla dokončena koncem května a vyvolala kritiku ze strany humanitárních organizací. Zatímco řecké úřady tvrdí, že uprchlíky přemísťují do důstojnějších míst, ve skutečnosti se běženci podle kritiků často ocitají ve stejných, ne-li horších podmínkách, tedy ve špíně a s nedostatkem pitné vody.

Řecká pobřežní stráž mezitím oznámila, že vyhlásila pátrání po lodi s migranty, jejíž pasažéři vyslali nouzový signál. Na palubě je asi 200 lidí a plavidlo se podle všeho pohybuje asi 150 kilometrů jižně od ostrova Kréta v libyjských vodách. Na místo už zamířil řecký tanker a obchodní loď plující pod panamskou vlajkou.

V Řecku letos na jaře uvázlo asi 50 tisíc migrantů, kteří v zemi nedobrovolně zůstali po uzavření hranic balkánských států. Řecké úřady nyní chtějí všechny registrovat nebo existující registrace ověřit a zpracovat žádosti o azyl. Podle deníku Kathimerini to bude trvat nejméně rok.

Někteří uprchlíci raději volí Turecko

„Řecká vláda potřebuje pomoc a je třeba říct, že slíbená pomoc ze zemí Evropské unie, která měla přijít, tak ke konci minulého měsíce kupříkladu nebyla na místě ani polovina expertů,“ poznamenal Kulidakis.

Podle něj se řada uprchlíků chce raději vrátit zpět do Turecka, kde mají třeba ještě rodiny, protože jsou po půl roce zklamáni. Někteří z nich platí pašerákům, aby jim cestu zajistili, upozornil politolog.

Mezi Syřany na jedné straně a Afghánci a Pákistánci na straně druhé dochází často ke sporům, jelikož uprchlíci, kteří nejsou syrského původu, mají pocit, že je s nimi zacházeno hůře, poznamenal Kulidakis.

Nepokoje v uprchlickém táboře na Lesbu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Petros Tsakmakis

Hlavním cílem je Itálie, ta ale zvýšené počty běženců nehlásí

Po uzavření březnové dohody mezi EU a Tureckem o vracení migrantů z řeckých ostrovů Turkům se stala hlavním cílem uprchlíků mířících do Evropy Itálie. Koncem minulého týdne italská stráž informovala, že během dvou dnů na moři zachránila asi 3 tisíce lidí, v neděli to bylo 1230 osob.

Italské úřady ale uvádějí, že celkový počet běženců připlouvajících do Itálie se nezvýšil. Letos bylo zatím registrováno na 50 tisíc nových migrantů, což je zhruba o desetinu méně než za stejné období loni.

Video Studio ČT24
video

Publicista Kulidakis: Některé státy mluví o uzavření italských hranic

Publicista Kulidakis: Některé státy mluví o uzavření italských hranic