Solar Impulse 2 přistál v New Yorku, cesta kolem světa pokračuje přes Evropu

Švýcarský experimentální letoun na sluneční pohon Solar Impulse 2 přistál v New Yorku a ukončil tak poslední americkou etapu letu kolem světa. Cesta z pensylvánského Lehigh Valley do New Yorku trvala pilotu André Borschbergovi téměř pět hodin, když během ní absolvoval oblet sochy Svobody. Z východoamerického velkoměsta se později stroj vydá přes Atlantik do Evropy. Na přelomovou cestu vyrazil loni v březnu ze Spojených arabských emirátů, což je také jeho finální destinace.

Švýcarský letoun na solární pohon Solar Impulse 2
Zdroj: ČTK/AP Autor: Noah Berger

Asi 130kilometrovou trasu měl Borschberg podle původního harmonogramu absolvovat v úterý, let byl ale odložen kvůli špatnému počasí. Nakonec vyrazil v pátek po 23:00 místního času (po 5:00 SELČ). Pilot po obletu sochy Svobody a přeletu nad nočním New Yorkem dorazil na letiště JFK krátce před 10:00 SELČ.

Přelet do Evropy i následná závěrečná etapa mezi Evropou a Abú Zabí potrvají zhruba 120 hodin, obě tak budou spolu s přeletem z Japonska na Havaj patřit k nejdelším a nejnáročnějším. S Borschbergem se na projektu podílí jeho krajan Bertrand Piccard.

André Borschberg a Bertrand Piccard
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt York

Solar Impulse 2 zahájil cestu kolem světa loni v březnu v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Cílem projektu je propagace solární energie, která je jediným zdrojem pohonu letounu.

Na svém povrchu má 17 248 fotovoltaických článků, které s pomocí lithiových baterií dodávají energii čtyřem motorům. Rozpětí křídel je 72 metrů, což je více, než má Boeing 747. Solární stroj ale váží jen 2,3 tuny, tedy asi jako větší osobní automobil.