Die Welt: Německo navrhuje zařadit Rusko do Bílé knihy mezi největší hrozby

Německé ministerstvo obrany v nové koncepci zajištění bezpečnosti země, tzv. Bílé knize, doporučuje mezi největší hrozby zařadit Rusko. O dokumentu, který má německá vláda projednat před letními prázdninami, informoval o víkendu německý list Die Welt.

Rusko už není partnerem, ale stalo se soupeřem, odvrací se od Západu, zdůrazňuje strategické soupeření a zvyšuje vojenskou aktivitu na hranicích Evropské unie, píše Die Welt. Cituje přitom z návrhu Bílé knihy: „Bez zásadní změny kurzu bude Rusko v dohledné budoucnosti představovat problém pro bezpečnost na našem kontinentu.“ Předchozí německá Bílá kniha vyšla v roce 2006.

V seznamu hrozeb Němci zařadili Rusko na třetí místo, za teroristické ohrožení a kybernetické útoky. Rusko podle 80stránkového dokumentu zpochybňuje evropský pořádek vytvořený po studené válce. V návrhu také stojí, jak a jakými prostředky by Německo mělo reagovat na hrozby.

„Německo staví Rusko na stejnou úroveň jako teroristy,“ uvedla v této souvislosti ruská televizní stanice REN.

Dokument mimo jiné upozorňuje, že Rusko využívá digitální komunikační prostředky k ovlivňování veřejného mínění, a to například prostřednictvím manipulací s diskusemi na sociálních sítích či s informacemi na zpravodajských portálech.

Další hrozby: Migrace, nacionalismus i změny klimatu

Mezi hrozbami se objevili i internetoví piráti, konflikty v sousedství Evropské unie, nekontrolovatelná migrace, radikální nacionalismus v členských státech EU, regionální závody ve zbrojení, omezení přístupu ke zdrojům, změny klimatu a také riziko pandemií.

Riziko terorismu podle Bílé knihy stoupá s návratem evropských islamistů z bojišť v Sýrii a Iráku. Tito teroristé jsou s to podniknout útoky i s využitím chemických a možná i biologických a radioaktivních látek. Dokument uvádí, že Německo je „nepřítelem a cílem útoků“ teroristů.

„Nekontrolovaná migrace může přinášet bezpečnostní rizika,“ upozorňuje návrh Bílé knihy. Dokument tak podle listu Die Welt v podstatě za bezpečnostní riziko označuje německou imigrační politiku uplatňovanou v loňském roce.

Uprchlíci na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: REUTERS
Autor: Marko Djurica

Projekt evropské integrace se podle dokumentu dostal pod tlak kvůli zdůrazňování národních zájmů v některých členských zemích Evropské unie. EU tak stojí před úkolem „udržet vnitřní soudržnost a solidaritu mezi členskými zeměmi“.

Klimatické změny podle návrhu mají významné dopady na řadu zemí a jejich obyvatel. Pro čím dál více států se existenční hrozbou stává například přístup k vodě. Nedostatek zdrojů může v méně stabilních oblastech přispívat ke vzniku válek i k migraci, píše Die Welt.

Dokument upozorňuje rovněž na rizika spojená s růstem světové populace. Ten podle něj společně se zvyšující se mobilitou posiluje hrozbu šíření nemocí a epidemií.