Návrat ztraceného syna? Gibraltar možná opět skončí v náruči Španělska

V případě vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude Gibraltar zvažovat připojení ke Španělsku, oznámil premiér tohoto britského zámořského území Fabian Picardo. Podle něj jsou obyvatelé Gibraltaru v debatě o brexitu a jeho okolnostech trvale upozaďovaní. Gibraltar by byl opět španělský po dlouhých 300 letech.

„Pokud chce mít Gibraltar přístup k jednotnému trhu, měli bychom se vrátit ke zvážení myšlenky připojit se ke Španělsku,“ prohlásil o víkendu Picardo v rozhovoru pro britskou televizi Sky News.

Šéf gibraltarské vlády také připomněl, že španělský ministr zahraničí José Manuel García-Margallo prohlásil jasně, že vystoupení Británie z EU by znamenalo uzavření španělských hranic pro obyvatele Gibraltaru.

Vláda lidovců prý bude v případě brexitu požadovat, aby se připojil ke Španělsku, pokud bude chtít mít přístup na unijní trh. Pouhé tři dny po britském referendu (23. června), ale proběhnou španělské předčasné volby, které by mohly ještě zamíchat kartami.

Gibraltar
Zdroj: ČTK/PA
Autor: James Edgar

Socialisté, kteří jsou nyní hlavní opoziční stranou, by údajně nebyli proti tomu, aby hranice s Gibraltarem zůstaly otevřené. Uznávají totiž, že toto území je „důležitým hráčem na ekonomické frontě“, jelikož vytváří řadu pracovních míst pro asi 10 tisíc lidí v regionu, tvrdí premiér Gibraltaru.

Dosavadní průzkumy veřejného mínění nepřinášejí jasné odhady výsledků britského hlasování. Na Gibraltaru ale bude podle průzkumů hlasovat 90 procent pro setrvání Británie v Unii.

Gibraltar leží v nejjižnějším cípu Pyrenejského poloostrova a představuje bránu do Středozemního moře. Poloostrov přezdívaný skála nemá ani šest kilometrů čtverečních, přesto kvůli němu vede Madrid s Londýnem spory už století. Naposledy španělské úřady popudila stavba umělého útesu nedaleko gibraltarských břehů.

Součástí Španělska byl poloostrov do roku 1713, obývá ho zhruba 28 tisíc lidí. Madrid vznesl nárok na území už v roce 1963, Londýn to ale ignoruje. Španělský předseda vlády před třemi lety označil Gibraltar za „přežitek“ – poslední kolonii v Evropě – a opět si stěžoval na postoj Británie na půdě OSN.

/*json*/{"map":{"lat":36.13198021202624,"lng":-5.352917400000024,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":36.14231087352999,"lng":-5.3537750244140625,"type":"1","description":"Gibraltar"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/