PODÍVEJTE SE: Nad Novou Anglií se přehnala obří ohnivá koule

Noční oblohu nad Portlandem v americkém státě Maine rozsvítil v noci na středu meteor. Několik policistů stihlo ohnivou kouli zachytit na kameru. Jejich video se stalo hitem internetu, kde ho zhlédly statisíce lidí. Úspěch slaví také dechberoucí fotografie, kterou pořídila Americká meteorická společnost.

Video Horizont ČT24
video

Jasný meteor rozzářil nebe nad východním pobřežím USA

Jasný meteor rozzářil nebe nad většinou východního pobřeží Spojených států. „Meteor (nebo kosmická loď) byl zachycen na kameru v 00:50. Doufejme, že návštěvníci přicházejí v míru,“ žertovala dvojice portlandských strážníků na Facebooku.

Z policistů se okamžitě staly internetové celebrity. „Je neuvěřitelné, jak rychle se z toho stalo virální video. Slyšeli ránu, podívali se na nebe a tam prolétla obrovská ohnivá koule. Rychle stiskli tlačítko a povedlo se jim to natočit,“ konstatoval Glen McGary z portlandského policejního oddělení.

O hluku psala i řada uživatelů sociálních sítí. Někteří se dokonce báli zemětřesení, protože se jejich domy otřásaly. Podle odborníků jsou zvuky a záchvěvy v případě větších meteorů možné.

„Meteory letí opravdu velmi velmi rychle. Mluvím o tisících kilometrech za hodinu. Není proto nemožné, že lidé v souvislosti s meteorem slyšeli nadzvukový třesk,“ podotkl Edward Gleason ze Southworthského planetária.

Mainské muzeum geologie tvrdí, že ve srovnání s jinými pozorováními byla tato ohnivá koule obrovská. Muzeum už vypsalo odměnu 20 tisíc dolarů pro nálezce meteoritu, který by měl vážit nejméně jeden kilogram a který by rádo vystavilo.

„Na základě výpovědí stovek očitých svědků a analýzy Americké meteorické společnosti je zřejmé, že meteoroid vstoupil do zemské atmosféry nad Maine a k explozi došlo asi 30 kilometrů od Rangeley,“ napsalo muzeum.

Zážitek na celý život

Podle Mika Hankeyho z Americké meteorické společnosti mělo kosmické těleso – zřejmě kus asteroidu – velikost auta. „Úlomky z vesmírných těles zasahují Zemi pořád,“ řekl CNN Hankey. „Čím větší kus, tím větší záblesk,“ podotkl expert.

„Je to naprosto neškodná událost, k níž dochází na této planetě každý den,“ řekl Hankey. „Ale pro člověka, který to vidí, je ve správný čas na správném místě, je to zážitek na celý život,“ podotkl odborník.

V roce 2013 explodovalo kosmické těleso nad Čeljabinskem. Tehdy se asteroid při vstupu do atmosféry nad jižním Uralem rozpadl. Výsledná tlaková vlna poničila na 7000 budov, zranění utrpělo zhruba 1500 lidí.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Chelyabinsk.ru

K nejznámějšímu podobnému incidentu došlo v roce 1908 na Sibiři. Exploze tunguského meteoritu byla tehdy tak silná, že v oblasti přibližně 2000 kilometrů čtverečních vyvrátila a přelámala kolem 60 milionů stromů. Zvuk výbuchu byl slyšitelný do vzdálenosti 1000 kilometrů.

Rozdíl v názvosloví

  • Meteoroid – Těleso sluneční soustavy o velikosti milimetrů až několik desítek metrů, které se pohybuje mezi planetami.
  • Meteor – Světelný jev, který nastane při průletu kosmického tělesa (meteoroidu) zemskou atmosférou.
  • Bolid – Jde o velmi jasný meteor.
  • Meteorit – Kosmické těleso, jež dopadne na zemský povrch.