Přihlížel jsem bezpráví a nezakročil, litoval u soudu dozorce z Osvětimi

Bývalý dozorce z nacistického vyhlazovacího tábora v Osvětimi Reinhold Hanning se u soudu v německém Detmoldu omluvil, že nečinně přihlížel páchání bezpráví. Čtyřiadevadesátiletý bývalý člen jednotek SS je obžalovaný z podílu na vraždě 170 000 lidí.

Reinhold Hanning před soudem
Zdroj: Reuters Autor: Bernd Thissen

„Stydím se za to, že jsem přihlížel bezpráví a nic jsem proti tomu neudělal. Je mi to upřímně líto,“ uvedl Hanning. Lituje prý, že byl členem zločinecké organizace zodpovědné za smrt mnoha nevinných lidí a zničení nespočetných rodin.

Před samotným prohlášením přečetli Hanningovi obhájci před soudem 23stránkovou zprávu o jeho dětství a působení ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Obžalovaný v ní přiznává, že o páchání masových vražd věděl. Zároveň ale zpráva vykresluje obraz muže, který se proti svému povolání do služby a pozdější činnosti jako táborový dozorce neměl šanci bránit.

Hanning sloužil v Osvětimi od ledna 1943 do června 1944 a podle Centrály pro zločiny nacismu se tak podílel na holocaustu. Střežil údajně nejen tábor, ale dohlížel i na přijíždějící transporty.

V Německu v současnosti probíhají zřejmě poslední soudní procesy, v nichž se ze svých činů zodpovídají členové personálu nacistických koncentračních táborů.

Loni soud v Lüneburgu odsoudil na čtyři roky do vězení 94letého dozorce z Osvětimi Oskara Gröninga za nápomoc k vraždě 300 000 lidí. Kromě Hanningova procesu probíhá ještě v Neubrandenburgu soud s 95letým příslušníkem zdravotní služby SS v Osvětimi Hubertem Zafkem. Na stanovení data začátku svého procesu čeká 92letá Helma T., která v Osvětimi působila jako radiotelegrafistka. Čelí obžalobě z nápomoci k vraždě 260 000 lidí.