Kritika mexické vlády: Kauzu zmizelých studentů prý zametá pod koberec

Experti vyšetřující zmizení čtyřicítky mexických studentů z roku 2014 obvinili vládu z toho, že vyšetřování případu záměrně zdržuje. Kauza pohřešovaných studentů je v Mexiku ostře sledovaná, neboť do zmizení byla zapletena i policie.

Mexické úřady již dříve obvinily několik místních policistů z toho, že mladíky v září 2014 po zadržení ve městě Iguala předali gangsterům z drogového kartelu. Ti je zřejmě zavraždili, zatím se ale našla jen těla dvou z nich. Důvodem měly být údajné nekalé praktiky tamního starosty Josého Luise Abarky a jeho rodiny.

Rodiny a blízcí obětí vždy pochybovali o pravdivosti oficiální verze dosavadního vyšetřování a žádali i formou pouličních protestů, aby byl případ vyšetřen znovu. Kauza také v zemi vyvolala vlnu protestů proti korupci a násilí.

Příbuzní zmizelých studentů na jedné z četných demonstrací
Zdroj: Reuters

Podle nyní zveřejněné zprávy nezávislé skupiny expertů, kterou vyslala Meziamerická komise pro lidská práva (IACHR), vláda záměrně blokuje práci vyšetřovatelů, aby nevyšla najevo pravda. Úřad generálního prokurátora údajně expertům nedovolil znovu vyslechnout svědky. Někteří z nich prý byli mučeni, jiní upláceni. Vyšetřovatelé údajně také nesledovali stopy, na které je experti navedli.

Podle zástupkyně Amnesty International Eriky Guevarové-Rosaové není pochyb o tom, že se mexická vláda všemi možnými prostředky snaží vyšetřování zamést pod koberec.

Mezinárodní panel vyšetřovatelů
Zdroj: Reuters

Na nedělní zveřejnění zprávy expertů reagoval mexický prezident Enrique Peňa Nieto, podle něhož úřady její závěry prošetří.

Tento měsíc Národní komise pro lidská práva (CNDH) také oznámila, že do případu nebylo zapleteno jen několik místních zkorumpovaných policistů, ale také dva federální policisté.