Vídeň příští týden zahájí kontroly na hranici s Maďarskem. Kvůli migraci

Rakousko v pondělí zahájí dočasné kontroly na části hranice s Maďarskem ve snaze zabránit pašování lidí a nekontrolovaným přechodům hranice. Oznámila to policie spolkové země Burgenland. Kdo se bude chtít do Rakouska z východu dostat, bude tak moci učinit jen na přechodech. Prokázat se bude muset platným osobním dokladem.

Zavedení kontrol se týká přechodů ve čtyřech burgenlandských okresech: Neusiedl am See, Eisenstadt, Mattersburg a Oberpullendorf, což odpovídá zhruba severní polovině hranice s Maďarskem. „V závislosti na dalším vývoji může dojít k zavedení hraničních kontrol i v dalších okresech,“ uvedla policie, které bude s ostrahou zelené hranice pomáhat i vojsko. Vídeň navíc plánuje postavit na některých úsecích hranice plot.

Kromě Maďarska se Rakousko chystá zpřísnit také režim na hranici s Itálií. Na dálnici vedoucí Brennerským průsmykem před časem Rakušané zahájili stavební práce, jejichž cílem je zbudování krytého stání pro kontrolu za špatného počasí, ale i plotu. Kontroly tu chce Vídeň zavést nejpozději do konce května. Itálie proti rakouským plánům ostře protestuje.

Rakousko se obává, že po uzavření migrační stezky západním Balkánem se otevřou nové alternativní trasy, mimo jiné právě přes Maďarsko a Itálii. V Libyi na cestu do Evropy podle Rakušanů nyní čeká asi 300 tisíc lidí.

Podle nedávného prohlášení ministra obrany Hanse Petera Doskozila Rakousko letos obdrželo okolo 16 tisíc žádostí o azyl. Na počátku roku vláda stanovila horní hranici počtu uprchlíků, které letos přijme, na 37 500. Vloni v Rakousku požádalo o udělení azylu asi 90 tisíc migrantů, což odpovídá zhruba jednomu procentu rakouské populace.