Fico byl jmenován staronovým slovenským premiérem

Slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval dosavadního premiéra a předsedu sociálních demokratů (Smer-SD) Roberta Fica premiérem nové koaliční vlády, která vzešla z nedávných parlamentních voleb. Strany vládní koalice se již minulý týden dohodly na základech programového prohlášení nového kabinetu, v dokumentu se například přihlásily k pokračování proevropské a proatlantické orientaci Slovenska a slíbily prosazovat protikorupční program.

Koalice složená z levicového Smeru-sociální demokracie (Smer-SD) a trojice pravicových stran - Slovenské národní strany, Most-Híd a Sietě - vystřídá dosavadní jednobarevný kabinet Ficova Smeru-SD, který byl v úřadu od roku 2012. Fico stál v čele slovenské vlády i v letech 2006 až 2010 a je nejdéle sloužícím premiérem v novodobé historii Slovenska. Krátce před jmenováním Fica do čela nového kabinetu jeho dosluhující vláda podala demisi. V souladu s ústavou tak učinila po ustavující schůzi sněmovny.

Koaliční kabinet bude muset do 30 dnů předložit parlamentu své programové prohlášení a požádat o vyslovení důvěry. Čtyřkoalice má ve 150členné sněmovně potřebnou většinu, byť krátce po volbách přišla o čtyři poslance. Tři zvolení zákonodárci nejmenší parlamentní strany Sieť a jeden poslanec za Most-Híd vystoupili z mateřských stran na znamení nesouhlasu s povolební spoluprací se Smerem-SD.

Strany levo-pravé čtyřkoalice se dohodly například na zákoně o hmotné odpovědnosti politiků. „Dohodli jsme se i na snížení daní právnických osob na 21 procent a zvýšení limitu na paušální výdaje pro živnostníky,“ citoval deník Sme premiéra Fica.

Zrušit by se měla i povinnost platit daň v případě, že podnik vykáže ztrátu. Toto opatření zavedla Ficova jednobarevná vláda, která v uplynulých čtyřech letech daně zvyšovala. Naopak zvláštní daně pro firmy z regulovaných sektorů ekonomiky zůstanou nadále v platnosti.

Omezit by se rovněž měly politické nominace ve státní správě a funkcionáři, kteří nakládají s veřejnými financemi, by za svá rozhodnutí měli nést hmotnou odpovědnost. Strany slíbily, že stát bude více peněz vynakládat na školství (O nedávných protestech učitelů čtěte zde). V programových prioritách počítají také s větším financováním „menšinové kultury“.