Turecké nálety na Kurdy v Iráku: Zemřelo 45 bojovníků

Turecká armáda provedla v Iráku nálety na kurdské základny. Při zásahu podle Turecka zahynulo 45 kurdských bojovníků. Jde zjevně o odpověď na nedělní bombový útok v Ankaře, kde zemřelo 37 lidí a z něhož turecká vláda obvinila kurdské radikály.

Bojovníci Strany kurdských pracujících
Zdroj: ČTK/AP Autor: Cagdas Erdogan

Po atentátu v Ankaře zahájila v pondělí turecká armáda nálety v horské oblasti Kandíl na severu Iráku, kde se prý nacházejí hlavní základny Strany kurdských pracujících (PKK). Armáda prohlásila, že tyto letecké údery zabily 45 kurdských bojovníků. Letouny F-16 a F-15 prý zničily dva sklady zbraní a dvě pozice raketometů Kaťuša.

Další čtyři mrtvé si pak vyžádaly obnovené střety tureckých bezpečnostních sil s kurdskými povstalci v Diyarbakiru na jihovýchodě Turecka. Zahynul jeden policista a tři kurdští radikálové.

Úřady předtím v Baglaru vyhlásily od 03:00 hod. tamního času zákaz vycházení poté, co stoupenci zakázané PKK začali stavět barikády a nastražovat výbušniny.

Svědci uvedli, že ozbrojenci PKK během noci v oblasti blokovali silnice a zastavovali auta. Došlo při tom ke sporadickým soubojům s bezpečnostními silami.