Trest za raketu: Senát v USA schválil rozšíření sankcí vůči KLDR

Americký Senát schválil rozšíření sankcí vůči Severní Koreji. Horní komora Kongresu tak reagovala na jaderný test, který KLDR provedla v lednu, a na odpálení rakety dlouhého doletu z minulého týdne.

Norma obsahuje mimo jiné postihy všech, kteří nějakým způsobem podpoří fungování severokorejského jaderného programu a další agresivní vojenské aktivity, kteří porušují lidská práva a kteří podporují aktivity směřující k ohrožení kybernetické bezpečnosti USA. Na základě sankcí by jim bylo možné zmrazit majetek či znemožnit získání víz.

Zákon podpořilo 96 senátorů, proti nehlasoval nikdo. Svůj hlas stihli odevzdat i senátoři Ted Cruz a Marco Rubio, kteří se v současnosti ucházejí o republikánskou nominaci do boje o křeslo v Bílém domě. Demokratický kandidát, vermontský senátor Bernie Sanders, se na hlasování nedostavil.

„Spojené státy budou jednat - tento zákon je velmi jasnou a silnou zprávou, že nehodláme sedět a sledovat, jak Severní Korea rozmnožuje svůj arzenál zbraní hromadného ničení. Nehodláme sledovat jejich hrubé porušování lidských práv a nedovolíme jim další kybernetické útoky. A to proto, že budeme postupovat jednotně,“ prohlásil senátor Ben Cardin.

Sněmovna reprezentantů podobný návrh zákona, který uvaluje nové sankce na režim diktátora Kim Čong-una, schválila už v lednu. Rozdíly mezi nimi by se měly podle očekávání rychle vyřešit, a konečnou podobu zákona by tak brzy mohl podepsat i prezident Barack Obama.

Video Americký Senát schválil rozšíření sankcí vůči KLDR
video

Americký Senát schválil rozšíření sankcí vůči KLDR

USA, Korea a Japonsko společně proti Pchjongjangu

Armády USA, Jižní Koreje a Japonska se navíc dohodly na dalším posílení sdílení zpravodajských informací a na „koordinaci bezpečnostních snah ve světle severokorejských jaderných a raketových hrozeb“.

Nové sankce vůči KLDR oznámilo ve středu i Japonsko. Zahrnovat by měly například úplný zákaz přítomnosti severokorejských lodí v japonských přístavech.

Státy zpřísňují opatření vůči KLDR od 6. ledna, kdy Pchjongjang uskutečnil svůj čtvrtý jaderný test. V neděli Severní Korea odpálila raketu se satelitem, který je podle ní určen k pozorování Země. Západ to označil za zástěrku pro test raketových zbrojních technologií.

Už ve středu oznámila Jižní Korea, že zastaví činnost v průmyslové zóně Kesong, kterou od roku 2004 provozuje společně s KLDR a kde ve zhruba 120 jihokorejských továrnách pracuje na 54 000 Severokorejců. S uzavíráním továren už Soul začal, není ale jasné, jak dlouho bude tento proces trvat. Uzavření Kesongu připraví Pchjongjang o poslední oficiální zdroje tvrdé měny.

Jihokorejská hlídka u vstupu do zóny Kesong
Zdroj: Reuters
Autor: Kim Hong-Ji

KLDR: Přerušení činnosti v průmyslové zóně je vyhlášení války

Rozhodnutí Soulu o uzavření Kesongu označil Pchjongjang ve čtvrtek za „vyhlášení války“ a v reakci hodlá přerušit dvě klíčové přeshraniční komunikační linky. Podle severokorejské agentury KCNA byl průmyslový areál ležící na severokorejském území vyhlášen zónou pod vojenskou kontrolou.

Pchjongjang zároveň oznámil, že nařídil odchod všech jihokorejských pracovníků z oblasti a přistoupil ke zmrazení aktiv a zařízení jihokorejských společností působících v zóně. Jihokorejské úřady později potvrdily, že všech 280 Jihokorejců působících v místě zónu opustilo.

Naposledy byl komplex uzavřen v dubnu 2013 Severní Koreou na protest proti společným americko-jihokorejským vojenským manévrům. Po několika měsících byl ale znovu uveden do provozu. Podle agentury AFP netajili představitelé jihokorejských firem ohledně zavření továren rozhořčení a uvedli, že jejich podnikatelská činnost byla „obětována na oltář politiky“.

Video Události
video

Události: Peking je posledním obchodním partnerem KLDR

Severokorejská raketa vynesla na oběžnou dráhu družici, která ale podle všeho nevysílá signál a není funkční. KLDR již v roce 2012 vypustila raketu Unha-3 s pozorovací družicí, ani u ní ale nebyl signál nikdy zaznamenán. Podle Jižní Koreje a USA nový odpal svědčí o tom, že Severní Korea disponuje v současnosti raketami s doletem 12 000 kilometrů. Otázkou je, zda již ovládá technologii, která by umožnila návrat rakety do atmosféry. To je klíčové pro případ, že by chtěla použít raketu jako zbraň. Jižní Korea spadlé kusy severokorejské rakety vylovila z moře a ukázala je novinářům na jedné ze svých lodí.