Běženci mají jasné instrukce: Když uvidíte pobřežní stráž, propíchněte člun

Brusel požaduje po Aténách víc lodí a vrtulníků, které by chránily řeckou hranici. Mělo by to podle něj zbrzdit další příliv migrantů. Ani více lodí ale zřejmě k omezení počtu migrantů nepovede. Pašeráci totiž dávají běžencům jasné instrukce - když uvidíte pobřežní stráž, zničte loď. Kontrola pomezí se tak většinou mění v záchranu životů.

Video Události
video

Víc lodí zřejmě Řecko neochrání, migranti čluny potápí

Běžence na turecké straně dělí od vysněné Evropy jen úzký pás moře. Od plavby na ostrov Kos je proto mají odradit lodě Frontexu. Řeckou pobřežní stráž doplňuje finské a italské plavidlo. V akci je vždycky nejmíň jedno z nich. Do mezinárodních vod vyráží hlídkovat na šedesát minut. Ideální místo k pozorování pobřeží je asi 150 metrů od tureckých hranic.

Termokamera sice dokáže rozeznat shluk postav až na pevnině, až k břehu ale lodě stejně nemohou - patří pod turecký dohled. Teoreticky mohou plavidla vracet až z řeckých vod. Prakticky ale musí lidi ze člunů zachraňovat. „Od loňského října jsme zachránili asi 1300 lidí. Většinu z potápějících se člunů,“ řekl České televizi velitel finské pobřežní stráže Matti Manninen.

Z pobřežní stráže jsou záchranáři

Podle výpovědí uprchlíků jim totiž pašeráci dávají jasné instrukce. Když uvidí pobřežní stráž, mají člun propíchnout nebo jinak zničit. Z lidí, kteří ilegálně překročili hranici, se tak najednou stávají trosečníci. Podle Řeků se to děje zcela pravidelně. „Musíme respektovat mezinárodní právo a oběti zachránit, aniž bychom prohlíželi, jestli mají pas a vízum,“ uvedl velitel řecké pobřežní stráže Nikos.

Ani víc lodí křižujících nejcitlivější oblasti proto nemusí znamenat menší počet migrantů. Pašeráci toho naopak zneužívají k tomu, že lidi na moře posílají bez pořádných vest i ve špatném počasí. S tím se těžko vyrovnávají i otrlí námořníci.

Aby se něco změnilo, musela by si Ankara na pašeráky posvítit. Všichni v Řecku teď doufají, že tři miliardy eur z kapsy Evropské unie ji k tomu donutí.