V Rusku ničí dovezené potraviny. Sociální sítě srší vtipem na Putinův účet

Moskva - V Rusku dnes oficiálně vstoupil v platnost dekret prezidenta Vladimira Putina o povinné likvidaci evropských potravin dopravovaných do země v rozporu s vyhlášeným embargem. Sociální sítě ožily řadou vtipů na účet ruského prezidenta, kterého častují přízvisky „Spalovač sýrů„ či „Drtič šunky“.
Likvidace dovezených sýrů v Rusku
Zdroj: ČT24

První obětí měla být zásilka údajně dánských rajčat, kterou vyvezli na skládku za Smolenskem. V Orenburgu likvidovali několik tun evropských sýrů, které prý pronikly na ruský trh přes středoasijský Kazachstán. Nad kontrolami ruských skladů i nad likvidací nežádoucího zboží dohlížejí pracovníci obchodní a zemědělské inspekce Rospotrebnadzor a Rosselchoznadzor.

Odpor proti prezidentskému dekretu mezitím v Rusku nebývale sílí. Mnozí ruští komentátoři i poslanci federálního parlamentu jsou přesvědčeni, že potraviny by se likvidovat neměly. Jako lepší řešení se jim jeví distribuce zboží mezi chudými a potřebnými, například mezi obyvatelstvem povstaleckých zón v ukrajinském Donbasu. K internetové petici proti ničení embargovaných potravin se už připojilo čtvrt milionu Rusů. Kreml ale dal najevo, že své nařízení odvolat nehodlá.

Podle dnešní informace listu Izvestija naopak ruským úřadům pouhá likvidace zakázaného zboží nestačí. Agentura Rospotrebnadzor údajně připravuje návrh zákona, který by konzumaci ilegálně dovezených potravin kvalifikoval jako trestný čin. Do médií pronikla i navrhovaná trestní sazba: podle závažnosti provinění by to byla pokuta 120 tisíc rublů (46 tisíc korun), veřejně prospěšné práce v délce 360 hodin, nucené práce po dobu jednoho roku nebo až tříměsíční vězení.

Pro sociální sítě a média se postup úřadů stal i příležitostí ke vtipům, posměškům a parodiím. Ruský prezident Vladimir Putin prý na pozadí ničených potravin získal tituly „Spalovač sýru“ a „Drtič šunky“, známé obrazy klasiků ruského malířství se dočkaly obměn jako například „Ivan Hrozný zabíjí svůj sýr". Znějí také ironické dotazy, zda se po zakázaném jídle budou ničit i drahé západní vozy vysoce postavených ruských hodnostářů.

„Ještě jednou připomínáme našim čtenářům stanovisko úřadů ohledně toho, proč potraviny nelze využít rozumně, například je rozdat potřebným. Jak říká šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová, ničení zakázaných potravin je naprosto logické rozhodnutí, protože takové potraviny představují ohrožení spotřebitele,“ poznamenal ironicky list Gazeta.ru.