V kuvajtské šíitské mešitě vraždil saúdskoarabský občan

Kuvajt – Sebevražedný atentátník, který zaútočil v pátek na šíitskou mešitu v Kuvajtu, byl zřejmě občan Saúdské Arábie. Do země přijel jen pár hodin před atentátem. Policie zadržela řidiče auta, kterým se ozbrojenec na místo činu dostal. Při útoku zemřelo 27 lidí, dalších 200 bylo zraněno. K akci se přihlásili teroristé z Islámského státu (IS).
Pohřeb obětí útoku na kuvajtskou mešitu
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Saúdskoarabský občan přiletěl do Kuvajtu v pátek ráno, jen několik hodin před spácháním útoku. Muž, který ho z letiště japonským osobním vozidlem k mešitě dovezl a po atentátu ihned odjel pryč, neměl podle ministerstva povolení pobytu v zemi. Jeho státní občanství ministerstvo vnitra neupřesnilo.   

Na pohřeb obětí dorazily tisíce lidí

V souvislosti s útokem v sobotu místní policie při celostátním zátahu zadržela skoro dvě desítky podezřelých. Týž den se konal státní pohřeb osmnácti z obětí, kterého se zúčastnily tisíce lidí. Dorazili prý i smuteční hosté ze Saúdské Arábie a Bahrajnu. Podle prohlášení Teheránu byli mezi mrtvými také tři Íránci, jejich těla budou převezena k pohřbu do vlasti.   

Místo atentátu v kuvajtské metropoli
Zdroj: ČTK/AP

Dějištěm teroristického útoku se stala mešita imáma Sádika ležící v rušné čtvrti na východě metropole Kuvajtu. Sebevražedný atentátník se odpálil u vstupu do budovy v době tradičních pátečních poledních modliteb. Na sociální síti Twitter se k útoku přihlásila odnož radikální sunnitské organizace IS působící na Arabském poloostrově, která si říká Provincie Nadždž.   

  • Šíité tvoří asi třetinu obyvatel Kuvajtu. Emír, vláda i zástupci parlamentu už uvedli, že útok byl spáchán ve snaze narušit jednotu země a rozdmýchat v zemi sektářské násilí. Radikální sunnité považují šíity za odpadlíky od pravé víry.