Jste vystaveni antisemitismu? Přistěhujte se k nám, zve Rusko evropské židy

Gubernátor ruské Židovské autonomní oblasti Alexandr Levintal pozval do Ruska evropské židy, kteří jsou vystavení antisemitismu. Reagoval tím na úterní schůzku prezidenta Vladimira Putina s vedením Evropského židovského kongresu (EJC) v Moskvě, při němž Putin hovořil o rostoucí vlně antisemitismu v Evropě.

Podle šéfa EJC Vjačeslava Moše Kantora je nyní v Evropě antisemitismus nejsilnější od konce druhé světové války. „Ať tedy přijedou k nám. V éře Sovětského svazu odjížděli, tak ať se teď vrátí,“ konstatoval při setkání s delegací EJC Putin.

Gubernátor Levintal v reakci na prezidentova slova prohlásil, že Židovská autonomní oblast vždy byla tolerantní k lidem všech národností. „Jsme přesvědčeni, že židé, kteří k nám přijedou, budou vzdělaní a kulturně založení lidé, které naše oblast potřebuje,“ řekl.

Židovskou autonomní oblast, která leží na ruském Dálném východě při hranici s Čínou, vytvořilo ve 30. letech sovětské vedení na pokyn diktátora Josifa Stalina. Útvar s centrem ve městě Birobidžan se měl stát místem souvislého osídlení židovské populace, plány Moskvy se ale nikdy nerealizovaly. Dnes patří oblast k nejchudším regionům v Rusku a židé tvoří pouze necelé jedno procento z jejích 170 tisíc obyvatel.

Nejvíce židů, kolem dvaceti tisíc, žilo v oblasti kolem roku 1937. Od těch dob ruští židé naopak Židovskou autonomní oblast spíše opouštějí. Největší migrační vlnu zaznamenala oblast po rozpadu SSSR v 90. letech, kdy region opustilo 60 procent židů. Emigrovali do Izraele.

Čas od času se objevují zprávy, že Židovská oblast bude zrušena jako neúspěšný projekt a území bude připojeno k sousednímu Chabarovskému kraji nebo Amurské oblasti.

Teror a narůstající počet antisemitských útoků ze strany muslimských přistěhovalců vyhánějí například z Francie stále víc židů. Loni se jich do Izraele přistěhovalo 7500 – víc než z kterékoliv jiné země.

/*json*/{"map":{"lat":48.975846181268274,"lng":132.5990142487192,"zoom":7,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.56024979174329,"lng":132.176513671875,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/