Útoky v Iráku: Čtyři desítky mrtvých, k akcím se přihlásil Islámský stát

Skupina ozbrojenců odpoledne zaútočila na nákupní centrum ve východní části Bagdádu a zabila zde nejméně osmnáct lidí. K dalšímu útoku došlo ve městě Mukdadíja, kde se atentátník odpálil v místním kasinu. V okamžiku, kdy se na místo začali sjíždět zdravotníci, explodovala nálož nastražená v autě před kasinem. Na místě je nejméně dvacet mrtvých a padesát raněných. K oběma útokům se přihlásil Islámský stát.

Útok na bagdádské nákupní centrum začal výbuchem nálože v automobilu zaparkovaného před vchodem. Ozbrojenci následně vtrhli do budovy a zajali zde několik rukojmí.

Islámský stát oznámil, že si v Bagdádu záměrně vybral místo, o němž věděl, že se tam shromažďují šíité. Pohrozil, že „to horší“ ještě přijde. Irácké úřady tvrdí, že útok spáchalo sedm lidí, IS hovoří o čtyřech útočnících.

Policie hned po prvních explozích uzavřela nejen okolí centra, které je ve východní části Bagdádu v oblasti obývané hlavně šíity, ale také centrální část metropole, kde jsou vládní a zastupitelské úřady. Z obav, že jde o větší akci, byly uzavřeny také hlavní ulice i mosty. 

Akci v nákupním centru ukončil zásah policie, která zabila nejméně dva útočníky, dvy se stihli odpálit a zbylí byli zatčeni. Bezpečnostní složky hlásí čtyři mrtvé příslušníky.

/*json*/{"map":{"lat":33.64182725493865,"lng":44.64515453035094,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":33.94848650017471,"lng":44.918632504704874,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Později přišla zpráva o útoku v Mukdadíji, která leží 80 kilometrů severovýchodně od metropole. Sebevražedný útočník se zde odpálil v kasinu. Když se k místu začali sbíhat zdravotníci a další lidé, vybuchly nálože v autě zaparkovaném venku. Policejní a zdravotnické zdroje tvrdí, že si exploze vyžádaly životy 20 lidí a zranily pět desítek osob. I k této akci se přihlásil Islámský stát.