Drží KLDR dalšího Američana za špionáž? Muž se svěřil CNN

KLDR údajně zadržuje amerického občana korejského původu obviněného ze špionáže. Pchjongjang umožnil televizi CNN natočit s ním rozhovor. Muž v něm žádal jihokorejskou a americkou vládu o záchranu. Uvedl taky, že měl pořizovat fotografie vojenských tajemství. Podle CNN ale mohl mluvit pod nátlakem – doprovázeli ho totiž severokorejští představitelé.

Severokorejský vrchní soud
Zdroj: ČTK/AP

Dvaašedesátiletý Kim Dong Chul CNN řekl, že prováděl špionáž pro „jihokorejské konzervativní kruhy“ a že byl zatčen v říjnu. „Byl jsem pověřen zhotovením fotografií vojenských tajemství a skandálních scén,“ prohlásil Američan v rozhovoru se CNN v jednom z hotelů v severokorejské metropoli Pchjongjangu.

Televize CNN upozornila, že Američan vypovídal v přítomnosti severokorejských představitelů a že není možné určit, zda mluvil pod nátlakem. Pokud by byla jeho tvrzení pravdivá, jednalo by se v současnosti o jediného zadržovaného Američana na severokorejském území.

Kim CNN řekl, že dříve žil ve Fairfaxu ve Virginii a v roce 2001 se přestěhoval do čínského města Jen-ťi, které leží u hranice s KLDR a funguje jako středisko obchodu mezi oběma zeměmi. Z Jen-ťi prý Kim denně dojížděl do zvláštní ekonomické zóny Rason v KLDR. Zde působil jako šéf firmy zaměřené na mezinárodní obchod a hotelové služby.

Kim jmenoval řadu Jihokorejců, kteří v něm údajně podnítili nenávist k Severní Koreji. „Žádali mě, abych pomohl zničit severokorejský systém a šířil protivládní propagandu,“ uvedl.

Špionážní aktivity zahájil prý v dubnu 2013, kdy začal uplácet místní obyvatele, aby pro něj „shromažďovali důležité materiály“, které pak pašoval do Číny či Jižní Koreje. Kim zároveň odmítl, že by někdy pracoval pro Spojené státy.

Zatčen byl v říjnu 2015, když se setkal s pětatřicetiletým severokorejským vojákem, od něhož měl převzít paměťovou kartu a fotoaparát. Severokorejec byl rovněž zadržen a o jeho osudu není nic známo. Kim prohlásil, že špionáž neprováděl pro peníze; za dva roky si vydělal prý jen kolem 5200 dolarů. V Číně nechal ženu a dvě dcery, s nimiž od zatčení není v kontaktu.

V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila. Šestačtyřicetiletý misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za „pokus o svržení severokorejské vlády“. Čtyřiadvacetiletý Miller si odpykával šestiletý trest za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.