KLDR prý vyzkoušela podmořskou balistickou střelu. Soul to zpochybnil

Severní Korea zveřejnila videozáznam, na kterém je údajně zachycený nový test podmořské balistické střely vypálené z ponorky. Stalo se tak tři dny poté, co KLDR přišla s tvrzením, že poprvé vyzkoušela vlastní miniaturizovanou vodíkovou bombu. Jižní Korea video zpochybňuje. Podle Soulu se jedná jen o kompilaci testu provedeného v prosinci v Japonském moři a zkoušky balistické rakety Scud.

Neověřená a nedatovaná videonahrávka ukazuje severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak stojí v zimním kabátě a klobouku na palubě vojenského plavidla a sleduje střelu, která vyletí kolmo vzhůru z vodní hladiny a zažehne se ve vzduchu. Pak následuje střih a raketa prolétává skrz mraky, což má dokázat, že je schopná dosáhnout značné výšky.

Podle jihokorejských médií se ovšem nejedná o novou zkoušku podmořské balistické střely, ale o kompilaci záznamu testu podmořské střely KLDR provedeného v prosinci v Japonském moři a zkoušky balistické rakety Scud z roku 2014.

Svůj první úspěšný test podmořské balistické střely ohlásila Severní Korea v květnu. Druhou takovou zkoušku provedl Pchjongjang v listopadu, test se ale podle odborníků nezdařil. Třetí test se pak konal v prosinci.

Balistická střela odpalovaná z ponorky dokáže na místo určení s vysokou přesností dopravit bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné jaderné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí hlubin oceánu. To je činí nezranitelnými při prvním úderu proti nukleárnímu arzenálu dané země. Mohou také provést odvetný úder, pokud by byly všechny pozemní jaderné síly zničeny.