Sociální sliby i ochrana hranic – dva měsíce před volbami Fico sází na jistá témata

Na Slovensku pozvolna začíná hlavní fáze předvolební kampaně. Tamní parlamentní volby se konají už za dva měsíce a strany, v čele s vládnoucím SMER-SD, nešetří sliby. Strana Roberta Fica sází na silnou kombinaci sociální podpory spolu s ochranou země před uprchlíky a terorismem. Podobná strategie se přitom premiérovi vyplácí, jak ukazují aktuální průzkumy.

Že Ficova sociální demokracie volby opět vyhraje, nyní téměř nikdo nepochybuje. Hlavní otázkou je, zda SMER získá dostatek hlasů k tomu, aby mohl vládnout sám. Dlouhodobě si drží podporu těsně pod 40 procenty. Ostatní strany s jedinou výjimkou zatím nepřekračují desetiprocentní hranici.

Podle expertů bude nová vláda Slovenska záviset paradoxně na výsledku malých stran, které se do parlamentu nedostanou. Mohou totiž zahrnout až pětinu odevzdaných hlasů – právě o ně bude Fico podle všeho usilovat.

„Představme si, že SMER získá ve volbách 40 %, ale propadne 20 % hlasů. SMER by z toho zbytku mohl teoreticky získat polovinu. Právě to je zisk, který by mu přinesl jednobarevnou vládu,“ dodává sociolog Martin Slosiarik.

Video Události
video

Měsíc do slovenských voleb

Největší slovenská strana se snaží využít toho, co zafungovalo minule – tedy štědré sociální sliby. Dřívější výhody pro studenty, důchodce a nízkopříjmové skupiny doplnila o stavbu dotovaných bytů pro mladé a učitele, vytvoření sta tisíc nových pracovních míst nebo jízdné autobusem k vlaku zdarma. Konečný účet může přijít na 27 miliard korun. „Podle mě se tohoto tématu bude držet až do voleb, což je z hlediska řešení reálných problémů vlastně výstřel naslepo,“ dodává politolog Grigorij Mesežnikov.

Ani výsledek pod 50 procent ale Ficovu stranu nemusí zbavit moci. Opozice totiž nemůže delší dobu najít společnou řeč a je silně rozdrobená. Některé z partají by navíc případnou Ficovu pozvánku ke spoluvládnutí zřejmě neodmítly.