Bouře v USA dál ochromují dopravu a postupují na sever

Ničivé bouře, které ve Spojených státech od poloviny minulého týdne zabily více než 40 lidí, postoupily z jihozápadu a středozápadu severním směrem. Zrušeny byly další stovky letů, přívaly sněhu nově zasáhly státy Iowa či Massachusetts. V Missouri kvůli velké vodě úřady evakuovaly stovky lidí. Zavřeny zůstávají některé důležité silnice.

Video Zprávy v 16
video

Ničivé bouře postupují dál Spojenými státy. A sužují i Velkou Británii

Záplavy si vybraly v centrálních státech Missouri, Illinois a Oklahoma na dvě desítky obětí. V Missouri zemřeli v důsledku bleskových povodní čtyři vojáci z mezinárodní výcvikové mise. Jednou z obětí v Oklahomě se patrně stal zpěvák country rockové skupiny Backroad Anthem Craig Strickland, který se pohřešuje po nehodě malé loďky, na níž byl se svým přítelem. Jeho tělo již vyplavila voda.

Podle serveru FlightAware bylo jen v úterý zrušeno kvůli špatnému počasí přes 1800 letů po celých USA, další téměř čtyři tisíce spojů měly zpoždění. Statisíce lidí, kteří se v turisticky rušném období konce roku vydali na cesty, tráví neplánované desítky hodin na letištích.

Dobrovolníci při pytlování písku v St. Louis
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jeff Roberson

Zatímco v Missouri, Novém Mexiku a Oklahomě platí stav nouze kvůli povodním a varování před další velkou vodou se týká rovněž Arkansasu či Illinois, severovýchodní část země očekává příval sněhu. V oblasti Velkých jezer, Iowě či Massachusetts předpovídají až 30 centimetrů sněhu.

Kvůli rozvodněné řece Mississippi byly úřady nuceny uzavřít pro lodě její osmikilometrový úsek poblíž St. Louis. Očekává se, že voda bude kulminovat ve čtvrtek.