V Belgii zatkli a obvinili kvůli pařížským útokům už devátou osobu

Už devět lidí zatkla a obvinila belgická policie v rámci vyšetřování listopadových teroristických útoků v Paříži. Nově obviněný muž byl údajně v kontaktu se sestřenicí organizátora útoků. Podle mluvčího belgické prokuratury Van Der Sypta si muž s Aitboulahcenovou volal „po teroristických útocích a před razií v Saint Denis“.

Totožnost nově obviněného justice neupřesnila. Údajně ale vedl několik telefonických rozhovorů s Hasnou Aitboulahcenovou, sestřenicí Abdelhamida Abaaouda, kterého francouzští vyšetřovatelé považují za hlavního strůjce teroristických útoků z 13. listopadu.

Francouzská policie provedla rozsáhlou razii na pařížském předměstí Saint-Denis několik dní po atentátech. Při zásahu zahynul organizátor útoků Abdelhamid Abaaoud, jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová a jeden další člověk, jehož totožnost francouzské úřady zatím nezveřejnily. Údajně plánovali spáchání dalšího teroristického útoku v pařížské obchodní čtvrti La Défence.

Většině lidí obviněných v Belgii z terorismu v souvislosti s pařížskými útoky dává policie za vinu, že pomáhali na útěku Salahovi Abdeslamovi, pravděpodobně jedinému přímému účastníkovi atentátů, kterému se stále daří unikat.

Atentáty v Paříži z 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí, dalších více než 350 lidí při nich bylo zraněno. K šesti koordinovaným akcím ve francouzské metropoli se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát.