Povstalci vyhlásili na severu Středoafrické republiky vlastní stát

Muslimští povstalci vyhlásili na severu Středoafrické republiky autonomní stát s názvem Republika Logone. O rozhodnutí prý vůdce separatistů informoval úřad OSN. Ve Středoafrické republice se právě koná referendum o ústavě, jejíž přijetí otevře cestu k prezidentským a parlamentním volbám vypsaným na 27. prosinec.

Noureddine Adam vede frakci muslimského hnutí Séléka, které v roce 2013 provedlo převrat. Vedl ho Michel Djotodia, který se pak stal prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země. V polovině loňského ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou reprezentovanou milicemi anti-balaka. Tyto násilnosti, které dosud nepřestaly, si vyžádaly životy tisíců lidí a milion osob kvůli nim opustilo domovy.

Adam se domnívá, že by země měla být rozdělena v zájmu zachování míru. Nesouhlasí s volbami a pohrozil prý násilím těm, kdo se zúčastnili referenda. „Přejeme si především autonomii a pak zjistíme, jak dosáhnout nezávislosti. Muslimové jsou přehlíženi, centrální vláda nechala sever země napospas. Nejsou zde silnice, nemocnice ani školy,“ řekl dnes Adamův mluvčí Maouloud Moussa.

Autonomní stát už má také vlastní vlajku – vodorovné žluté, zelené a černé pruhy s bílou hvězdou – a povstalci ji vyvěsili v severním městě N´Dele, ale vojáci mise OSN ji sundali.

V zemi působí 11 tisíc vojáků mise OSN a také francouzský kontingent, ale ukončit násilí se jim nepodařilo.

Vládní mluvčí Dominique Said Panguindji vyzval mezinárodní síly, aby zabránily teroristům dále škodit. Adam by měl být podle něj zatčen a předán Mezinárodnímu trestnímu soudu.

/*json*/{"map":{"lat":7.7316923283798165,"lng":20.56469140624996,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/