Slovenská policie bude moci déle zadržovat podezřelé z terorismu

Slovenská policie bude moci osoby podezřelé z terorismu zadržovat delší dobu než dosud. Změnou ústavy o tom rozhodl parlament. Opatření je součástí souboru protiteroristických zákonů, které navrhla levicová vláda premiéra Roberta Fica v reakci na útoky v Paříži.

Národní rada Slovenské republiky schválila změnu ústavy
Zdroj: ČTK Autor: Jan Koller

Zatímco v současnosti mohou být podezřelí nebo obvinění z trestných činů zadržováni 48 hodin a pak propuštěni na svobodu nebo předáni soudu k rozhodnutí o uvalení vazby, od příštího roku bude lhůta u podezřelých z terorismu prodloužena na 96 hodin. Prodloužení doby zadržení má pomoci kriminalistům při vyšetřování teroristických trestných činů.

Sněmovna ale nesouhlasila s návrhem Ficovy vlády prodloužit také lhůtu soudům na rozhodování o uvalení vazby na podezřelé z terorismu. Vypuštění tohoto bodu z vládní předlohy požadovali někteří opoziční poslanci výměnou za to, že novelu ústavy podpoří. Na úpravu ústavy je totiž potřebná až třípětinová většina všech poslanců, kterou vládní sociální demokraté ve sněmovně nemají.

Opozice: Změny povedou k vytvoření policejního státu

Kromě novely ústavy kabinet předložil sněmovně také návrhy změn dalších zákonů, kterými chce dosáhnout účinnějšího boje proti terorismu. Předloha počítá například s posílením pravomocí policie a tajných služeb, zpřísnit by se měly i tresty za terorismus. O těchto návrzích budou poslanci hlasovat po skončení rozpravy, ve které má vystoupit ještě několik zákonodárců. Opoziční poslanci navrhované změny kritizovali a tvrdili, že povedou k vytvoření policejního státu.