Poprvé v historii – EU aktivuje kvůli Francii článek o pomoci napadenému státu

Země EU pomohou Francii zasažené teroristickými útoky všemi dostupnými prostředky. Francouzský ministr obrany na schůzce v Bruselu potvrdil, že aktivoval článek 42.7 Smlouvy o Evropské unii. Ostatní ministři žádost Paříže podpořili. Je to vůbec poprvé, co byl tento článek použit v praxi. Francie chce hlavně lépe chránit sama sebe a posílit akce v Sýrii.

Příslušný článek Lisabonské smlouvy říká, že „pokud se stal některý členský stát obětí ozbrojeného útoku na svém území, ostatní členské státy mají povinnost poskytnout mu pomoc a podporu všemi prostředky, jež jsou v jejich moci“.

Francouzský prezident Francois Hollande už dříve zdůraznil, že Francie byla napadena armádou teroristů, přičemž celá akce byla naplánována v zahraničí.

Paříž bude různé země EU žádat hlavně o spolupráci na akcích v Sýrii – půjde o přímou podporu i zapojení do aktivit, uvedl šéf francouzské obrany Jean-Yves Le Drian. Proti radikálům z Islámského státu (IS) útočí v této zemi už přes rok mezinárodní koalice vedená USA a od konce září také Rusko.

Zdroj: ČTK/Newzulu
Autor: ALAA ABDULRAHMAN

Stropnický: Pomoci můžeme v Sýrii nebo v Mali

Státy EU by mohly Francii ulehčit i na dalších místech. Český ministr obrany Martin Stropnický kupříkladu uvedl, že Česko by mohlo poslat víc vojáků do Mali. Připomněl i české zdravotníky a protichemickou jednotku, kteří by mohli být nápomocní v Sýrii. „Všichni to berou jako útok na Evropu, na evropský způsob života a také se podle toho chtějí zachovat,“ popsal atmosféru na jednání Stropnický.

Video Stropnický: Všichni berou útok v Paříži jako útok na evropský způsob života
video

Stropnický: Všichni berou útok v Paříži jako útok na evropský způsob života

Stropnický: Všichni berou útok v Paříži jako útok na evropský způsob života

Francie po útocích požádala o pomoc státy EU

Vyšetřování pařížských útoků: Francie hledá dva podezřelé

Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky je aktuální spolupráce s Francií ve zpravodajské oblasti. „Česká republika je a bude s Francií solidární. Poskytneme podporu podle konkrétních francouzských požadavků a podle našich možností,“ řekl český premiér.

„Neznamená to misi či operaci v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP). Znamená to bilaterální pomoc a podporu, kterou může EU koordinovat, pokud to bude užitečné a nutné.“

Federica Mogheriniová, šéfka evropské diplomacie

Podle odborníků, které oslovil list The Financial Times, ale článek 42.7 nebude mít velký dopad, jelikož neexistuje žádná společná unijní obranná struktura.

Steinmeier: Francie asi NATO o pomoc nepožádá

Spekuluje se také o tom, zda se Paříž neobrátí s žádostí o pomoc na Alianci. Podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera ale zřejmě k aktivaci pátého článku smlouvy NATO nesáhne – podle tohoto článku je ozbrojený útok na jednoho nebo více signatářů považován za útok proti všem. „Tato debata je nyní bezpředmětná. Ve francouzské vládě se vedly rozhovory o tom, jestli by měl být článek 5 uplatněn. A rozhodnutí nepadlo,“ prohlásil Steinmeier.

Francii chce pomoci Evropská komise, která oznámila, že by jí mohla poskytnout větší volnost při sestavování rozpočtu. Francouzský premiér Manuel Valls předtím uvedl, že země musí zvýšit výdaje na bezpečnost, a nebude proto schopná dodržet limit rozpočtového schodku. Řady policistů chce rozšířit o deset tisíc lidí.