Pryč od maďarského plotu – Uprchlíci prý míří do Chorvatska

Plot, který postavili Maďaři na hranici se Srbskem, možná nebude mít větší účinek. Podle informací srbských médií začaly autobusy s migranty mířit ze srbsko-makedonské hranice místo k Maďarsku do Chorvatska. Maďarské úřady během úterý rozhodovaly o šestnácti žádostech o azyl – všechny zamítly.

Podle reportéra srbského rádia B92 zamířily autobusy, které dosud vozily migranty k hranicím s Maďarskem, do města Šid na srbsko-chorvatské hranici. Jeden z řidičů ve městě Preševo na srbsko-makedonské hranici se prý reportérovi svěřil s tím, že mají vozit všechny migranty k Šidu.

Odborníci už dříve varovali před tím, že postavení plotu na maďarské hranici běžence nezastaví, protože se pokusí najít si jinou cestu, jak se dále do Evropy dostat. „Asi zkusíme Chorvatsko, pak Slovinsko a odtud do Vídně a Německa. Nevím, jestli je to dobrý plán, ale musíme to zkusit,“ uvedl jeden z uprchlíků, jehož citovala agentura Reuters.

Video Události
video

Události: Maďarsko uzavřelo hranice uprchlíkům

Události: Maďarsko uzavřelo hranice uprchlíkům

Expert Šturma k právům uprchlíků a novým maďarským pravidlům

Události, komentáře: Maďarsko trestá nelegální přechod hranic

Maďarská policie zadržela více než 170 běženců, hrozí jim vězení

Na srbsko-maďarských hranicích se shromáždily stovky běženců, kteří požadovali jejich otevření. Maďarská policie už při pokusu o ilegální přechod hranic zadržela 174 lidí, které nyní čeká trestní stíhání.

Uprchlíci

David Miřejovský, zpravodaj ČT

„Jsou tu (na srbsko-maďarské hranici) asi tři tisíce lidí a neustále přicházejí další. Ti nejvytrvalejší neustále provolávají hesla a chtějí zatlačit na maďarskou vládu, aby hranice otevřela a pustila je do západní Evropy. Začíná se ale otvírat nová trasa – Srbové nasměrovali autobusy k Chorvatsku. I tato cesta má v sobě úsilí. Chorvatská média píší, že na trase jsou ještě minová pole z balkánských válek.“

David Miřejovský, zpravodaj ČT

  • Budapešť hodlá všechny běžence, kteří nedostanou azyl, vracet do Srbska, které tomu chce ale zabránit – jak avizovalo, použije případně i armádu.

Maďarskou hranici se Srbskem bude moci na základě krizového stavu chránit také armáda. Očekává se, že tento krok schválí příští týden parlament. Budapešť navíc k nelibosti Bukurešti chystá plány na výstavbu plotu podél hranic s Rumunskem.