Papež vyzval kněží: Odpusťte ženám, které podstoupily potrat

Papež František dočasně povolil kněžím udělit rozhřešení ženám, které podstoupily potrat a kají se. Církev jim odpustí během takzvaného Svatého roku, který je obdobím prominutí dluhů a trestů za spáchané hříchy. Katolická doktrína přitom považuje umělé přerušení těhotenství za smrtelný hřích.

Papež František
Zdroj: ČTK/NurPhoto/Massimo Valicchia

Podle papeže ženy, které se rozhodly pro předčasné ukončení těhotenství, musí čelit „existenciálnímu a morálnímu utrpení“. Sám prý potkal mnoho žen, „které si v srdci nesou jizvu tohoto trýznivého a bolestivého rozhodnutí“.

„Nejde v žádném případě o snahu minimalizovat závažnost tohoto hříchu, ale o prokázání milosrdenství,“ uvedl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Svatý rok začne 8. prosince otevřením čtyř svatých bran ve čtyřech vatikánských bazilikách. Tu svatopetrskou otevírá sám papež. Podle Františka by se ale měly otevřít dveře všech katedrál na světě a nabídnout lidem větší milosrdenství. Právě tomu bude celý Svatý rok věnován.

Podle františkánského teologa Ondřeje Mléčky jde o dobu, kdy mohou lidé obnovit vztah s Bohem. „Toto je čas pro církev, aby znovu našla svoje poslání být znamením a nástrojem Božího milosrdenství. Svatý rok musí udržet naživu touhu dozvědět se, jak přijmout Boží něhu, kterou Pán nabízí osamělým a opuštěným,“ uvedl papež František.

Centrální balkon Svatopetrského chrámu
Zdroj: ČT24
Autor: Lukáš Strašík

Začátek Svatého roku se kryje s 50. výročím konce druhého vatikánského koncilu, který se konal v letech 1962 až 1965. Měl za cíl více otevřít římskokatolickou církev světu a vést k její vnitřní reformě. Na toto úsilí navazuje současný papež František.