Zemanův program v Číně: Schůzka s Putinem a vojenská přehlídka

Prezident Miloš Zeman se při své návštěvě Číny setká se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem. Jde už o druhou schůzku obou státníků za poslední půlrok. Zemanova návštěva Číny budí emoce - podle čínských médií bude jediným západním vůdcem, který dorazí na vojenskou přehlídku v Pekingu. Ta se koná u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Tichomoří.

Vladimir Putin vítá Miloše Zemana v Kremlu
Zdroj: ČTK Autor: AP/Sergei Chirikov

Zeman na pětidenní návštěvu Číny odletí v úterý odpoledne. Od své cesty očekává mimo jiné uzavření významných obchodních dohod. Zahraničněpolitický poradce Kremlu Jurij Ušakov už potvrdil, že se prezident ve čtvrtek sejde s Putinem. Podle Zemanova mluvčího budou státníci jednat o bezpečnostních a ekonomických otázkách. Schůzka by měla trvat zhruba tři čtvrtě hodiny.

„Setkání se uskuteční ve 14:30 (místního času; 08:30 SELČ) a je plánováno na zhruba 45 minut. Tématem budou bezpečnostní a ekonomické otázky."

Jiří Ovčáček

Mluvčí prezidenta

Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v Interview na ČT24 doplnil, že bude Zeman s Putinem pravděpodobně mluvit o Ukrajině, Sýrii a Blízkém východě a nebude chybět téma boje proti islámskému terorismu: „Rusko vnímá některá nebezpečí silněji, než se to ukazuje například na druhé straně Atlantiku,“ uvedl Kmoníček. Rusko má totiž podle něj výrazně větší podíl muslimského obyvatelstva než USA.

Obě hlavy státu spolu naposledy jednaly letos v květnu, když Zeman přijel  do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války v Evropě. Řeč tehdy padla na ekonomickou spolupráci, ale i ukrajinskou krizi – zejména protiruské sankce. „Je mi potěšením konstatovat, že v Evropě stále ještě existují politici, kteří jsou schopni říct svůj názor přímo a hájit a prosazovat nezávislou politiku,“ uvedl Putin, který vyjádřil naději, že právě díky politikům Zemanova ražení mohou být vzájemné vztahy obnoveny – i prohloubeny.

Miloš Zeman na státní návštěvě Číny
Zdroj: ČTK

Vojenská přehlídka, na kterou se západním státníkům nechce

Zeman se v Pekingu podívá také na vojenskou přehlídku, která se koná na náměstí Tchien-an-men. Právě tam čínská armáda v roce 1989 krvavě potlačila tehdejší prodemokratické protesty. K vidění budou nejmodernější zbraně čínské armády a na 12 tisíc vojáků.

Řada nejvyšších představitelů západních států buď odmítla přijet, nebo vůbec neobdržela pozvánku. Státníci se obávají, že by přehlídka vojenské moci Pekingu mohla vyslat špatný signál ve chvíli, kdy Japonsko a další země kritizují územní rozpínavost Číny.

„Jsem rád, že se mnou na tribuně bude francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, pravděpodobně i polská předsedkyně Sejmu, moji staří přátelé Tony Blair nebo Gerhard Schröder. Považuji svoji cestu do Číny jednak za výraz uznání 17 milionů čínských občanů, kteří padli ve 2. světové válce, i když bych ji počítal od Nankingského incidentu, tedy od roku 1937. Pokud někdo tvrdí, že tato válka v Číně nebyla naše válka, prozrazuje zvláštní neznalost historie, protože velká část 2. světové války se odehrávala právě na asijském kontinentu,“ konstatoval prezident.

Zeman navštívil komunistickou zemi už loni v říjnu. Tehdy jeho cesta vyvolala kontroverze kvůli prezidentově návratu do Česka v soukromém letadle nebo některým jeho vyjádřením. Návštěvu naopak chválili podnikatelé pro její ekonomické přínosy.

Video Zeman: V Číně budu prohlubovat ekonomickou spolupráci
video

Zeman: V Číně budu prohlubovat ekonomickou spolupráci