Řeckou přechodnou vládu povede šéfka nejvyššího soudu

Řecký prezident Prokopis Pavlopulos jmenoval předsedkyni nejvyššího soudu Vasiliki Thanosovou vedením přechodné vlády.  Do pátku má sestavit šestnáctičlenný kabinet, který dovede zemi k předčasným volbám. Ty by se měly konat 20. nebo 27. září.

Vasiliki Thanosová povede přechodný kabinet
Zdroj: Reuters Autor: Costas Baltas

Thanosová je první ženou v čele řecké vlády. Prezident ji do funkce jmenoval poté, co i vůdce třetí nejsilnější parlamentní frakce Lidové jednoty Panajotis Lafazanis vzdal svůj pokus o sestavení koaliční vlády. Před ním nepochodil ani vůdce hlavní opoziční strany Nová demokracie Evangelos Meimarakis.

„Já osobně i ostatní členové úřednické vlády uděláme vše pro to, abychom co nejlépe dostáli svým povinnostem,“ uvedla Thanosová. Vládní krize v Řecku odstartovala 20. srpna, kdy premiér Alexis Tsipras podal demisi. Zadlužené Řecko, jemuž eurozóna schválila nový záchranný balíček, čekají letos již druhé předčasné volby.

Video Šéfka nejvyššího soudu řeckou premiérkou
video

Šéfka nejvyššího soudu řeckou premiérkou

„Jsem velmi potěšen, že mohu přivítat první premiérku v historii Řecka. Jsem si jistý, že její vláda exemplárně přistoupí k povinnostem, které naše země v tento zásadní moment má," prohlásil Tsipras. Hlavní povinností úřednického kabinetu jsou pochopitelně úsporné kroky. Zároveň je ale třeba zemi dovést k předčasným volbám.

V pátek by měl prezident Pavlopulos formálně rozpustit parlament a stanovit termín voleb. Všeobecně očekávané jsou termíny 20. nebo 27. září.