Rakouský kancléř kritizuje Česko kvůli uprchlíkům: Bez kvót se nepohneme dál

Rakouský kancléř Werner Faymann kritizoval Česko, Polsko a pobaltské země, že odmítají kvóty pro rozdělení běženců v rámci Evropské unie. „Země jako Česká republika, ale i další, Polsko, baltské země, nechtějí závazné kvóty. A to je třeba kritizovat. Protože bez těchto závazných kvót se nepohneme dál,“ řekl Faymann. Najdou se ale také Češi, kteří uprchlíkům vyrazí z vlastní iniciativy na pomoc, třeba na makedonské hranice, kde imigranti často tráví celé dny bez zajištění základních potřeb.

Faymann v rozhlasové stanici Ö1 v pořadu Morgenjournal prohlásil, že bez kvót nebude možné stabilizovat situaci na vnějších hranicích Unie, které překračují tisíce uprchlíků, především z Afriky a z Blízkého východu. Problém řešení uprchlické krize proto podle něj není v Evropské komisi, ale ve státech střední a východní Evropy.

Kvóty pro migranty stabilizovat situaci podle názoru České republiky nepomohou. Jediným řešením je ukončení války v Sýrii a Libyi a na to se musí soustředit tlak EU a také celého mezinárodního společenství.

Bohuslav Sobotka

Premiér

Podle rakouského kancléře země na vnější hranici EU nebudou mít důvod bez existence kvót zajistit neprůchodnost těchto hranic. „Jak byste je chtěli přimět k ochraně této vnější hranice, když si budou myslet, že jim zůstanou statisíce uprchlíků a ostatní zatím budou v klidu? Tyto věci je třeba řešit současně, jedna ovlivňuje druhou,“ řekl Faymann.

Český ministr vnitra Milan Chovanec na twitteru uvedl, že uprchlíky táhne do Německa a Rakouska jejich štědrý sociální systém, nikoliv neschopnost okolních zemí. "Pojďme se bavit o razantní společné obraně unijních hranic. Ne si házet horké brambory přes sousedský plot," napsal. Povinné kvóty podle Chovance nic neřeší a Česko s nimi nebude souhlasit ani do budoucna.

Věřím, že si rakouský kancléř nemyslí, že jsme schopni přijmout všechny, kteří do Evropy míří.

Lubomír Zorálek

Ministr zahraničí

Uprchlíkům pomáhají čeští dobrovolníci

Uprchlíkům na jihu Evropy pomáhají i Češi, minulý týden se z Makedonie vrátil Michal Pavlásek, který jel uprchlíkům pomoci na vlastní pěst. „Převážnou část pobytu v Makedonii jsme strávili na makedonsko-řeckých hranicích,“ řekl Pavlásek. „Lidé přicházejí vyčerpaní bez základních věcí a musí na místě zůstat několik dnů,“ doplnil s tím, že migrantům v Makedonii rozdával se spolupracovníky balíčky s vodou, jídlem, hygienické potřeby. 

Video Uprchlíkům pomáhají čeští dobrovolníci
video

Pavlásek: Uprchlíci pomoc opravdu potřebují

„Organizace pomoci je velmi obtížná, protože počet imigrantů stále narůstá. Zajištění potřeb všem lidem je téměř nemožné, snažíme se proto pomoci hlavně rodinám s dětmi,“ uvedl Pavlásek s tím, že právě pro rodiny je cesta do Evropy nesmírně náročná. „Etnické a náboženské složení je pestré,“ podotkl a dodal, že téměř každý odpoví, že by se chtěl jednou vrátit do své rodné země.

Makedonci si podle Pavláska uvědomují, že jejich země je pouze tranzitní, a uprchlíky příliš negativně nevnímají. „Mnoho lidí v Makedonii se snaží uprchlíkům pomoci,“ uzavřel dobrovolník.