Ze skladu na jihu Francie někdo ukradl výbušniny. Policie mobilizuje

Marseille - Francie aktivizovala své bezpečnostní síly poté, co z vojenského skladu na jihu země někdo ukradl nejméně deset balíčků plastické trhaviny, 180 rozbušek a asi 40 granátů. Podle úřadů mají krádež na svědomí zřejmě členové nějakého zločinného gangu či teroristé.

Vojáci objevili protržený ochranný plot a zmizení nebezpečného materiálu ze skladu v obci Miramas v pondělí a domnívají se, že krádež se udála v noci na pondělí. „Dostal jsem jen málo informací, ale je to velmi zneklidňující. Na případ se zaměřují všechny státní složky,“ řekl dnes webu Le Figaro starosta obce Frédéric Vigouroux. 

V objektu mezi městy Aix-en-Provence a Arles nedaleko Marseille nejsou kasárna, ale jen sklad výzbroje pro operace francouzské armády v zahraničí a munice pro jednotky na jihu Francie, upřesnila média. Vojenský objekt o rozloze 250 hektarů tvoří desítky malých budov a je obehnaný dvojitým plotem z ostnatého drátu. Přes den zde pracuje na 200 vojáků a civilistů Nestřeží ho bezpečnostní kamery, ale nepřetržitě hlídky se psy. Přes noc v objektu přespává několik vojáků. Armáda ani vláda se k případu zatím nevyjádřily.

První komentáře se podivují nad tím, že loupež plastické trhaviny a granátů se stala, přestože v zemi platí mimořádná bezpečnostní opatření. Po lednových útocích v Paříži, kde dva islamisté zabili 17 lidí, vláda nařídila policii a armádě střežit veškerá „citlivá místa a objekty“. K větší ostražitosti opět vybídl koncem června útok islamisty, který poté, co zabil svého zaměstnavatele a uřízl mu hlavu, se snažil vyhodit do povětří jeden průmyslový objekt u Lyonu.

Přijatá bezpečnostní opatření v posledních měsících počítají kromě jiného s tím, že je třeba více koordinovat a organizovat už existující prostředky k ochraně vojenských objektů, tvrdí Florent de Saint-Victor. Autoři loupeže šli podle něj na jisto, takže měli nejspíš komplice v řadách současných či bývalých pracovníků armády či vojáků.