Útok na Vučiče sjednotil bosenské vedení, společně se omluvilo

Sarajevo - Sobotní útok davu na srbského premiéra Aleksandara Vučiče během pietní ceremonie v bosenské Srebrenici již odsoudily Spojené státy, Evropská unie či Rusko. Za incident se omluvilo tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, které je kolektivní hlavou země. Agentura APA poznamenala, že bosenské vedení v otázce omluvy postupovalo jednotně, což je pro stále ještě hluboce etnicky rozdělenou zemi vzácné.
Srbský premiér uniká s pomocí ochranky před davem
Zdroj: REUTERS Autor: Antonio Bronic

Bosenské předsednictvo ve svém prohlášení vyslovilo hlubokou lítost nad tím, že byl Vučić napaden. Srbskému premiérovi zároveň poděkovalo, že Srebrenicu v rámci procesu vzájemného usmíření navštívil.

Jako politováníhodný označilo incident americké velvyslanectví v Sarajevu. „Mnoho truchlících bylo násilím šokováno a zklamáno tím, že násilí narušilo vážnost výročí,“ uvedla ambasáda a ujistila, že tento postoj pozůstalých sdílí.

Předsedkyni sdružení Srebrenické matky sobotní násilí hluboce zklamalo

Na Vučiče dav házel kamení; premiéra jeden z kamenů zasáhl do hlavy a lehce zranil. Incident odsoudila i předsedkyně sdružení Srebrenické matky Munira Subašićová. Uvedla, že ji sobotní násilí hluboce zklamalo. Srebrenický starosta Ćamil Duraković akci rozhněvaného davu označil za dílo chorých mozků.

Munira Subašićová a Bill Clinton při pietě za oběti srebrenické tragédie
Zdroj: ČTK/ABACA

Vučić, který pietní akt pohřbu nově identifikovaných obětí srebrenického masakru předčasně opustil, po návratu do Bělehradu prohlásil, že je mu líto, že někteří nerozpoznali jeho upřímnou touhu vybudovat mezi Srby a Bosňáky přátelství. Srbská diplomacie následně Bosně zaslala protestní nótu s žádostí o veřejnou omluvu od bosenských úřadů.

  • Srebrenica si v sobotu připomněla 20. výročí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců. Město na sklonku války v roce 1995 dobyly oddíly bosenských Srbů, které poté masové vraždění rozpoutaly. Krveprolití je považováno za největší masakr v Evropě od konce druhé světové války.