O Bílý dům usiluje další republikán: Scott Walker je jedním z favoritů

Washington - Do republikánského souboje o volební nominaci na prezidenta Spojených států se zapojil guvernér státu Wisconsin Scott Walker. Společně s někdejším guvernérem amerického státu Florida Jebem Bushem a republikánským senátorem za Floridu Markem Rubiem patří podle průzkumů mezi trojici favoritů.
Scott Walker
Zdroj: REUTERS Autor: Dominick Reuter

„Jdu do toho. Kandiduji na prezidenta, protože Američané si zaslouží vůdce, který bude za ně bojovat a vítězit,“ uvedl sedmačtyřicetiletý Walker na Twitteru. „Amerika potřebuje nové, čerstvé vedení s velkými, odvážnými myšlenkami z prostředí mimo Washington, které skutečně dokáže věci řešit,“ dodal ve videonahrávce zveřejněné na YouTube.

Walker je patnáctým a podle předpokladů také jedním z posledních republikánů, který vstupuje do primárek své strany. Podle analytiků bude tento politik, který proslul především svým nesmlouvavým bojem s odboráři, oslovovat především konzervativní voliče.

„Je to nejsilnější protiodborářský republikán a to je věc, která má odezvu jak u řadových republikánů, tak u republikánských podnikatelů, kteří dávají straně hodně peněz,“ prohlásil analytik Julian Zelizer. Podle některých expertů je Walkerovou slabinou zahraniční politika. Kritizován je například za výrok, že bitva s odboráři ho připravila na boj s militantními skupinami, jako je Islámský stát. Právě zahraniční politiku a národní bezpečnost přitom mnozí republikáni vnímají jako klíčová témata prezidentských voleb v roce 2016.