Střelec z Denveru je podle poroty vinen. Čeká ho smrt či doživotí

Denver (USA) – Střelec z denverského kina James Holmes je podle soudní poroty vinen z vraždy. Mladík v roce 2012 podle obžaloby postřílel na premiéře filmu o Batmanovi dvanáct lidí a dalších 70 zranil. Nyní se má rozhodnout, zda Holmes dostane doživotí nebo trest smrti. Sedmadvacetiletý muž vinu odmítal.

Holmes byl obžalován z trestných činů vraždy, pokusu o vraždu a v jednom bodě z držení trhaviny. Porota se o verdiktu radila necelé dva dny. Holmese nakonec ve čtvrtek shledala vinným ve všech 165 bodech obžaloby. Poradě předcházel tři měsíce trvající proces.

Obhajoba někdejšího studenta neurologie při něm tvrdila, že Holmes trpí bludy a schizofrenií a nemůže nést za svůj skutek odpovědnost. Psychiatři předvolaní obžalobou uvedli, že muž je sice těžce duševně nemocný, ale v době činu byl příčetný.

Holmes čin nepopírá, tvrdí ale, že při něm byl nepříčetný, a proto se necítí vinen. Při přípravě soudního procesu podstoupil na příkaz justice dvě psychiatrická vyšetření. Výsledky byly zveřejněny až v úvodu procesu.

Video Holmes byl podle soudu při vraždách příčetný
video

Holmes byl podle soudu při vraždách příčetný

Holmes podle obžaloby vyšel asi dvacet minut po začátku filmového představení nouzovým východem ven z kina. Po chvíli se vrátil do sálu oblečen v černém, v plynové masce a s helmou. Někteří ze 400 diváků ve vyprodaném sále si mysleli, že je součástí produkce. Záhy však Holmes vhodil do sálu dva granáty se slzným plynem a začal střílet. Po asi 15 minutách se nechal bez odporu zatknout policií.


Rodiče jedné z obětí Jamese Holmese
Zdroj: ČTK/AP

Porota složená z devíti žen a tří mužů tvrzení obhajoby o Holmesově nepříčetností ve čtvrtečním verdiktu odmítla. Proces nyní vstupuje do fáze, ve které bude stejná porota rozhodovat, zda by měl Holmes, absolvent Kalifornské univerzity v Riverside, strávit zbytek života ve vězení bez možnosti podmínečného propuštění, nebo zda by měl dostat nejvyšší trest. Obě strany zřejmě předvolají další svědky. Další výpovědi by mohly zaznít už ve středu. Rozhodování o trestu by mohlo trvat po zbytek léta, řekl soudce Carlos Samour.

Závěr procesu se tak podle médií očekává koncem srpna. „Pro oběti, jejich rodiny, blízké i přátele to byla citově vypjatá a těžká doba. Doufám, že rozhodnutí soudu jim dodá trochu klidu a že bude znamenat začátek uzdravování pro celé Colorado,“ řekl coloradský guvernér John Hickenlooper.

Na vyhlášení rozsudku byli i Holmesovi rodiče Arlene a Robert, kteří se po celou dobu mlčky drželi za ruce. Po vynesení verdiktu k poslednímu bodu obžaloby Arlene sklopila tvář na manželovo rameno. Holmesovi rodiče byli podle portálu Daily Mail přítomni na každém jednacím dnu, jejich syn se k nim ale očividně nehlásil. Rozkol mezi nimi nastal v roce 2011, když se Holmes přestěhoval do San Diega, kde studoval neurologii.