Zemřel poslední pilot „Bořitelů hrází“

V šestadevadesáti letech zemřel v noci na úterý poslední pilot, který se zúčastnil jedné z nejsmělejších misí druhé světové války. Novozélanďan John Leslie Munro se společně s 617. letkou britského královského letectva zúčastnil operace Chastise, jejímž cílem bylo pomocí takzvaných skákajících pum zničit německé přehrady Möhne, Eder a Sorpe. Z mise se vrátilo pouze jedenáct z devatenácti letadel.

John Leslie Munro
Zdroj: ČTK/PA/New Zealand Bomber Command Assoc

„Nový Zéland ztratil pozoruhodného muže, který vedl pozoruhodný život,“ napsal na svém twitterovém účtu premiér John Key. Munro, který byl držitelem mnoha válečných vyznamenání, zemřel ve městě Tauranga na následky srdečních potíží. Dnes už žijí jen dva členové posádek bombardérů, Munro byl poslední z pilotů.

Díky operaci Chastise se stala 617. letka legendou. Akce se zapsala do historie jako jedna z nejsmělejších misí celé druhé světové války. Jejím cílem se staly německé přehrady Möhne, Eder a Sorpe, které představovaly významný zdroj elektrické energie zásobující nacistický průmysl. Předchozí podniknuté útoky na přehradu se ukázaly jako neúčinné a pro jejich zničení tak vznikla speciální jednotka, později přejmenovaná na Bořitele hrází (Dambusters). Dobrovolníci museli projít speciálním výcvikem extrémně nízkých letů. Originální skákavé pumy, které zkonstruoval Barnes Wallis, totiž bylo možné shazovat z výšky pouze osmnáct metrů nad vodou. Poskakovaly po hladině jako žabky, před hrází se potopily a vybuchly. Posádka musela velmi dobře spočítat moment, kdy bombu shodí, aby nepřeskočila hráz a zároveň vybuchla dostatečně blízko a přehradu zničila.

Po mně potopa

Večer 16. května 1943 odstartovala speciální letka devatenácti lancasterů k operaci Chastise. I přes těžkou protiletadlovou palbu se bombardérům podařilo zničit přehrady Möhne a Eder, přehrada Sorpe byla sice pouze poškozena, ale letcům RAF se podařilo navíc zneškodnit také hráz Bever, která byla v plánu pouze jako záložní cíl.

Právě díky úspěchu operace byla 617. letka přejmenována na Bořitele hrází a vysloužila si také přiléhavé heslo Po mně potopa. Třebaže operace Chastise znamenala strategický úspěch především proto, že šokovala Němce, kteří přehrady považovali za nezničitelné, setkala se kvůli příliš vysokým ztrátám i se značnou kritikou. Z devatenácti letadel se osm nevrátilo a zemřelo 53 členů posádek. Munroův lancaster byl zasažen nad Nizozemskem a poškození jej nakonec donutilo stroj otočit zpět k domovu ještě před dosažením cíle. 

John Leslie Munro
Zdroj: ČTK/PA/AP
Autor: Alan Gibson/New Zealand Bomber Command Assoc

Munro později vysvětloval, že celá akce byla úspěšná především z pohledu morálky Spojenců. V době, kdy se válka nevyvíjela dobře, znamenal takový úspěch výrazné povzbuzení lidí v Británii. Les Munro se poté zúčastnil mnoha dalších akcí 617. letky, která zůstala jednotkou pro zvláštní úkoly - mimo jiné i operace Taxable, která simulovala seskok parašutistů a odlákala pozornost Němců od operace Overlord.