Mulla Umar je opravdu po smrti, potvrdil Taliban

Taliban potvrdil smrt svého vůdce mully Muhammada Umara, kterou ve středu oznámila afghánská vláda. Neupřesnil ale, kdy zemřel ani jméno jeho nástupce. Podle Kábulu je Umar po smrti už více než dva roky. Pákistán mezitím ohlásil, že druhé kolo mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a Talibanem se odkládá.

V prohlášení povstalců se uvádí, že "vedení Talibanu a rodina mully Umara oznamují úmrtí zakladatele a vůdce na nemoc". Prohlášení, které bylo vydáno jménem Umarova bratra mully Abdula Manana a jeho syna Muhammada Jakúba, se také omlouvá za "mnoho chyb, které mulla Umar během své vlády v Afghánistánu udělal". Zároveň žádá všechny Afghánce a muslimy o prominutí všech chyb, které mulla Umar udělal jako vůdce Talibanu. Taliban vládl Afghánistánu od roku 1996, než byl svržen v roce 2001 během invaze vedené Spojenými státy.

Agentura Reuters citovala dva nejmenované velitele Talibanu, podle nichž byl Umarovým nástupcem již zvolen jeho dosavadní zástupce Muhammad Mansúr. Jeho zástupcem se prý stal Siradžuddín Hakkání.

Pákistán před zveřejněním uvedeného prohlášení oznámil, že se odkládá druhé kolo mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a představiteli Talibanu. Jednat se mělo v pátek v Pákistánu v rámci úsilí ukončit 14 let trvající válku. Kábul počítal s tím, že začne s protivníky jednat o vyhlášení příměří, ale mluvčí Talibanu se od rozhovorů distancoval.

Předpokládá se, že zpráva o Umarově smrti pravděpodobně zintenzivní boje o moc uvnitř hnutí a zhatí šance na mírový proces, který se i tak zadrhává. Taliban usilující o svržení prozápadní vlády v Kábulu mezitím dobyl další část neklidné jihoafghánské provincie Hílmand, v níž se západní vojáci roky snažili zajistit bezpečí.

Taliban ovládl části území v celé zemi po stažení většiny sil Severoatlantické aliance na konci loňského roku. NATO po svém odsunu přenechalo úkol potlačit násilí afghánské armádě a policii. V bojích každoročně přišly o život tisíce lidí.

První kolo mírových rozhovorů se konalo 7. července v pákistánské metropoli Islámábádu za přítomnosti amerických a čínských vyjednávačů. Afghánský prezident Ašraf Ghaní stanovil mírový dialog s Talibanem za svou prioritu.

Kdo je Muhammad Mansúr?

  • Narodil se v roce 1960 v paštunské rodině v jihoafghánském Kandaháru, který je kolébkou Talibanu. Z téže provincie pocházel i mulla Umar.
  • Média Mansúra popisují jako nepřehlédnutelnou postavu; měří 182 centimetrů, je rozložitý a jako většina bojovníků Talibanu má černý plnovous. Ve vládě Talibanu, která řídila Afghánistán v letech 1996-2001, zastával poměrně málo vlivný post ministra dopravy a civilního letectví.
  • Proslavila ho v roce 1999 role vyjednávače po únosu letadla Indian Airlines na trase z Káthmándú do Dillí. Letadlo bylo únosci donuceno přistát v Kandaháru a Mansúrovi se povedlo vyjednat propuštění několika pákistánských radikálů zadržovaných v Indii výměnou za osvobození rukojmích z letadla.
  • Po svržení Talibanu v roce 2001, k němuž přispěla invaze zahraničních jednotek vedených Spojenými státy, Mansúr uprchl do pákistánského Karáčí, kde strávil několik let, než se Taliban přeskupil. Poté obnovil své aktivity v Afghánistánu; byl údajně zapojen do obchodování s drogami, plánování útoků na afghánské úřady a koordinace sebevražedných atentátníků.
  • V roce 2003 mulla Umar jmenoval Mansúra do desetičlenné rady, která představuje vedení Talibanu. V roce 2010 byl Mansúr podle listu The New York Times jmenován zástupcem mully Umara a údajně začal posilovat svou pozici tím, že dosazoval do klíčových funkcí své spojence. Podle deníku je Mansúr pragmatik, který má podporu mnoha bojovníků Talibanu. Byl autorem mnoha prohlášení, která Taliban vydal, včetně nedávného vzkazu adresovaného vůdci Islámského státu abú Bakrovi Bagdádímu, aby nezakládal v Afghánistánu paralelní hnutí.
  • Mansúr je údajně zastáncem oficiálních mírových jednání s afghánskou vládou, která byla zahájena počátkem července. Podle BBC nebylo jmenování Mansúra novým politickým vůdcem Talibanu zdaleka jednomyslné a předcházelo mu několik dní vzrušené debaty. Zdroje z rady, která tvoří vedení Talibanu, uvedly, že mnoho vlivných činitelů Talibanu bylo rozhodnutím zklamáno. Jsou mezi nimi prý šéf bojových operací hnutí mulla Abdul Kajjúm Zakír či šéf politického úřadu Talibanu v Kataru Tájib Agha. Těm by se prý v čele hnutí víc líbil syn mully Muhammada Umara Jakúb.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 26 mminutami

Už necítím povinnost myslet čistě na mír, napsal Trump do Norska

Americký prezident Donald Trump v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahrovi Störeovi napsal, že už necítí povinnost myslet čistě na mír poté, co za své mírové úsilí nedostal Nobelovu cenu. Šéf Bílého domu opět zdůraznil svůj záměr získat Grónsko, arktický ostrov, který je autonomním územím Dánska. Grónský premiér Jens-Fredrik Nielsen uvedl, že Grónsko na sebe nenechá tlačit hrozbami ze strany Trumpa týkajícími se uvalení cel na země, které se postavily proti Trumpovu záměru ostrov získat.
10:29Aktualizovánopřed 30 mminutami

Počet obětí srážky vlaků ve Španělsku stoupl na 39

Počet obětí po nedělní srážce dvou rychlovlaků v Andalusii na jihu Španělska vzrostl podle místních médií na 39. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. České úřady nemají informace od tom, že by se nehoda týkala českých občanů, vyšetřování ale ještě neskončilo. Španělský ministr dopravy Óscar Puente srážku označil za extrémně podivnou, příčiny neštěstí nejsou známé. Na trase mezi Madridem a jihošpanělskou provincií zrušily úřady více než dvě stě železničních spojů.
07:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

The Times píší, že po protestech v Íránu je přes šestnáct tisíc obětí a statisíce raněných

Britský deník The Times s odkazem na zprávu íránských lékařů uvedl, že protesty v Íránu si vyžádaly 16 500 mrtvých a 330 tisíc zraněných. Většina obětí je podle těchto informací mladší třiceti let, přičemž policie podle svědectví nejčastěji střílí do oblasti hlavy, krku nebo hrudníku. Dosavadní zprávy, které přinesla v neděli agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele, hovořily o tom, že obětí bylo nejméně pět tisíc.
11:27Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Završení olympiády proběhne ve starověké aréně, archeologové se bojí poškození

Tři týdny před zahájením zimních Her dorazila olympijská pochodeň do Verony. V místní historické aréně má proběhnout velkolepé zakončení. Italští pořadatelé se inspirovali poslední olympiádou v Paříži, kde řada soutěží proběhla v historických kulisách města. Aréna ve Veroně byla postavena kolem roku třicet našeho letopočtu, tedy ještě před Koloseem, a sloužila jako amfiteátr pro gladiátorské hry a veřejná představení. Jedná se o nejstarší prostor na světě, kde se dosud organizují veřejné akce, říká předseda organizačního výboru Her Giovanni Malagó. Část veřejnosti a archeologové ale považují pořádání mimořádné sportovní a společenské akce v těchto prostorách za příliš velké riziko pro tak významnou památku. Pořadatelé však trvají na tom, že veškeré úpravy provádějí tak, aby se nepoškodil historický charakter místa.
před 7 hhodinami

Nejméně 21 obětí má srážka vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Na 73 pasažérů je zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubách bylo podle prohlášení úřadů dohromady přibližně pět set lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 11 hhodinami

Do druhého kola portugalských prezidentských voleb postoupili opoziční politici

Postup do druhého kola prezidentské volby mají po sečtení téměř sta procent okrsků jistý socialistický bývalý vicepremiér António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Oba politici zastupují opozici. Premiér Luís Montenegro uvedl, že politický prostor jeho vlády nebude v druhém kole zastoupen. Nikoho zatím v druhém kole, které se uskuteční 8. února, nepodpořil, podotýkají portugalská média.
před 11 hhodinami
Načítání...