Krize doléhá na zdravotnictví: Třetina Řeků je odkázána na dobročinnost

Značný vliv na výsledek nedělního referenda v Řecku může mít situace ve zdravotnictví. Kvůli tvrdým škrtům z minulých let totiž zhruba třetina Řeků nemá vůbec přístup k řádné péči. O chudé se tak starají dobročinné kliniky, kde se mohou nechat zdarma ošetřit ti, kteří nemají pojištění. Podobných středisek vyrostlo po celé zemi už čtyřicet.

Štáb ČT zavítal do jedné z dobročinných klinik v Aténách, kde každý týden ošetří desítky nepojištěných pacientů. Podobných zařízení navíc v Řecku stále přibývá. Pro mnoho lidí v posledních letech představují jedinou příležitost, jak se dostat ke zdravotní péči. Příliš jistoty do její budoucnosti nevnáší ani poslední dny.

Pro vládu, ať už v příštích týdnech bude jakákoliv, představuje zdravotnictví jedno z mnoha těžkých břemen. Zájem o zdravotnictví pro chudé je enormní – a to i v řecké metropoli. Kniha rezervací v navštívené klinice je plná na měsíc dopředu. Lidé zde zdarma dostanou léky a základní ošetření. K dispozici je i gynekolog, psycholog či prostor pro jednoduché chirurgické zákroky.

video Třetina Řeků bez řádné zdravotní péče, spoléhá na dobročinnost
Video Události
video

Třetina Řeků bez řádné zdravotní péče, spoléhá na dobročinnost

Vše je přitom hrazené z darů a i samotní pracovníci jsou mnohdy dobrovolníci, kteří jinak nemohli najít práci v lékařském oboru, který vystudovali. "Většina lidí mého věku je teď proto v zahraničí," říká stomatolog Kostas Panagiotopoulos.

Právě odchod absolventů do zahraničí je dalším trpkým důsledkem řecké krize. Země ztrácí celou generaci nadějných mladých lidí a znát je to i na univerzitách, kterým schází peníze i mladší profesoři. Řada odborníků právě toto považuje za tragédii v době, kdy země potřebuje vzhlížet k lepší budoucnosti.