Nejvíc obětí útoku v Tunisku pochází z Británie. Ta zavedla opatření

Tunis/Londýn – Většina obětí pátečního teroristického útoku v Tunisku jsou Britové. Podařilo se identifikovat prvních osm z nich, mezi oběťmi je jich celkem patnáct. Další dvě jsou z Belgie a Německa. Mezi mrtvými turisty jsou také Francouzi, uvedl tuniský premiér Habíb Síd. Dohromady bylo identifikováno už 17 těl. Ministerstvo zahraničí popřelo, že by mezi zabitými byli čeští občané. Atentát v letovisku Sousse si vyžádal 39 obětí. Británie už kvůli sérii pátečních atentátů posílila bezpečnostní opatření v zemi.

Vyděšení turisté po útoku v Tunisku
Zdroj: AP/ČTK

Už v pátek britský ministr zahraničí Philip Hammond prohlásil, že mezi mrtvými je přinejmenším pět Britů. "Musíme se ale připravit na zprávy o dalších obětech," dodal. BBC informovala o tom, že britská ambasáda už na místo neštěstí vyslala krizový tým. "Všichni britští občané v těchto hotelech nebo jejich blízkosti by měli zůstat uvnitř a kontaktovat svého delegáta a ministerstvo zahraničí," radí úřady.

Británie už v souvislosti s pátečními útoky v Tunisku, Kuvajtu a Francii posílila bezpečnostní opatření, především na velkých veřejných akcích. List The Guardian navíc tvrdí, že se britské policii už podařilo zabránit chystanému útoku na sobotní přehlídku u příležitosti Dne ozbrojených sil. Premiér David Cameron kvůli bezpečnostní situaci svolal schůzku krizového výboru Cobra.

Řada turistů z postižené oblasti opustila podle BBC Tunisko už v noci na dnešek. Několik cestovních kanceláří zajistilo pro zájemce o dřívější odlet speciální lety.

  • Britská média přinesla několik výpovědí očitých svědků atentátu. Britskou turistku Saeru Wilsonovou prý zachránil její snoubenec Matthew James, který se před ni vrhl. "Zasáhla ho kulka, která patřila mně," uvedla v rozhovoru s BBC. "Byl to nejodvážnější čin, jaký jsem kdy zažila. Musela jsem ho ale nechat na místě pod lehátkem, protože střelba neustále pokračovala," dodala. "Všude vládl chaos, těla plavala v hotelovém bazénu, který byl plný krve," řekla dál Wilsonová, jejíž přítel nakonec tři střelné rány přežil.
  • Tváří v tvář útočníkovi se ocitl také dvaadvacetiletý Brit Tom Richards. Atentátník prý přímo před jeho očima v hotelu střelil dva lidi do hlavy. "Podíval se přímo na mě, myslel jsem, že jsem mrtvý," uvedl Richards, kterého však rána minula a zranila jeho vedle stojící matku. Rychle se prý pak ukryli na toaletě, kde Richards ošetřoval kromě své matky i další mladou ženu, jež se tu s těžkým poraněním rovněž ukrývala. Na toaletách zůstali schovaní do příchodu tuniských bezpečnostních složek.

K útoku se přihlásila organizace Islámský stát. Odehrál se asi sto kilometrů jižně od tuniské metropole. Mladý útočník, kterého policie posléze usmrtila, střílel na pláži a v okolí hotelu Riu Imperial Marhaba. Kromě 39 mrtvých za sebou nechal také téměř 40 zraněných.