Nejsme hrozbou. Jednáme v sebeobraně, řekl Putin ke zbrojení

Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko nikoho ve světě neohrožuje, ani se k tomu nechystá, a svou vojenskou sílu zvětšuje prý výlučně kvůli vlastní obraně. Na přezbrojení vojsk Moskva nyní utrácí biliony rublů. Podle ruského prezidenta bude posilování ozbrojených sil nadále pokračovat „vzhledem k množství hrozeb, a to i v bezprostředním sousedství ruských hranic“.
Armádní přehlídka v Moskvě
Zdroj: REUTERS

„Silná, moderně vyzbrojená armáda je zárukou svrchovanosti a územní celistvosti Ruska, je to záruka mírového a klidného života milionů našich spoluobčanů,“ prohlásil Putin před absolventy vojenských škol. 

Za Putina procházejí ruské ozbrojené síly programem přezbrojení. Na pořízení desítek nových plavidel, stovek letadel a raket a tisícovek tanků a dalších zbraní se má do roku 2020 vynaložit 22 bilionů rublů (téměř deset bilionů korun), i když ruská ekonomika zažívá potíže kvůli poklesu cen ropy na světovém trhu a západním sankcím. 

„Nemáme a nemůžeme mít agresivní plány. Nikoho neohrožujeme a jakékoliv sporné otázky se snažíme řešit výlučně politickými prostředky, s úctou přistupujeme k mezinárodnímu právu a zájmům jiných zemí,“ tvrdil Putin.

Vztahy Ruska se Západem prudce ochladly na úroveň studené války po ruské anexi Krymu a rozpoutání proruského povstání na východě Ukrajiny proti novému prozápadnímu režimu v Kyjevě. Vyhlášení západních sankcí proti Rusku vedly Moskvu k odvetě v podobě zákazu dovozu západních potravin. 

Nicméně Putinova popularita podle čerstvého průzkumu dosáhla rekordní úrovně 89 procent. Mnozí pozorovatelé to podle agentury AP připisují i pečlivému krytí Putinových aktivit ve státních televizích a dalších prokremelských médiích, které ukrajinskou krizi vykládají jako součást snah Západu oslabit Rusko.