Muslimské bratrstvo: Den Mursího smrti určí bůh - nikoliv soud

Káhira – „Muhammad Mursí zemře v den určený bohem, ne v čase určeném soudcem. Bude-li popraven, rozhoří se v Egyptě nekonečný oheň až do vykonání odvety na Sísím.“ V televizním rozhovoru to řekl jeden z členů vedení zakázané egyptské strany Muslimské bratrstvo Gamál Abdas Sattár. Reagoval tak na skutečnost, že soud v úterý potvrdil trest smrti nad exprezidentem Mursím. Proti rozsudku ale je možné se ještě odvolat.
Muhammad Mursí před soudem
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hassan Ammar

Sattár před kamerami prohlásil, že „v den, kdy bude popraven Mursí, budou zabiti ti, kdo budou za jeho smrt odpovědni včetně Sísího, velkého muftího, soudců a imáma mešity Al-Azhar“.

Mursího nástupce Abdal Fattáh Sísí v minulosti stál v čele armády, která v roce 2013 Mursího svrhla. Mursí byl do úřadu zvolen po revoluci za Muslimské bratrstvo, ale za jeho vlády v Egyptě pokračovaly protesty, protože bratrstvo, které se stalo hlavní politickou stranou, vedlo zemi k islámu a nebylo schopné řešit ekonomické problémy. Mursí byl uvězněn a je souzen v několika kauzách. Trest smrti se týká hromadného útěku z vězení v roce 2011, za nějž dostalo nejvyšší trest přes 90 osob.

Na sociálních sítích v Egyptě koluje od Mursího svržení mnoho videí natočených stoupenci Muslimského bratrstva. Na jednom člen vedení bratrstva Muhammad Baltagí tvrdí, že jakmile bude Mursí propuštěn, ustanou okamžitě útoky radikálů na Sinajském poloostrově. Příslušníci extremistických skupin tam začali v roce 2013 útočit hlavně na policisty a vojáky a podle ministerstva vnitra jich 500 zabili.