Save the Children musí říci Pákistánu sbohem

Islámábád - Humanitární organizace Save the Children nemůže dál působit v Pákistánu. Podle Islámábádu jedná proti zájmům země. Pracovníci organizace byli spojováni s pátráním po bývalém šéfovi Al-Káidy Usámu bin Ládinovi. Vedení Save the Children ale napojení na americkou CIA odmítá.

Islámábád obviňuje humanitární organizace, že jejich práce je pouhou zástěrkou pro špionážní činnost. Nyní na to zřejmě doplatila i Save the Children. Pákistánská policie už zamkla vchod do sídla organizace v Islámábádu a vyvěsila oznámení, že budova byla uzavřena.  

Organizace má patnáct dnů na to, aby zemi opustila. Nejmenovaný představitel Save the Children si agentuře Reuters postěžoval, že úřady v poslední době bránily i dodávkám humanitární pomoci. „Tato omezení zablokovala pomoc milionům dětí a jejich rodin,“ prohlásil.  

Uzamčená pobočka Save the Children v Pákistánu
Zdroj: REUTERS/Faisal Mahmood

Vláda své rozhodnutí nijak oficiálně nevysvětlila. Jeden z úředníků ale řekl agentuře AFP, že „jejich aktivity byly sledovány už dlouho a že dělali něco, co bylo proti zájmu země“.

Organizace postoj vlády odsoudila. „Ostře protestujeme proti tomuto kroku. Veškerá naše práce je plánována a prováděna v úzké spolupráci s vládními ministerstvy po celé zemi a jejím cílem je posilování veřejných služeb v oblasti zdravotnictví, výživy, vzdělání a sociální péče o děti,“ konstatovala ve svém prohlášení.

Save the Children pomáhala v 60 oblastech Pákistánu
Zdroj: BBC/Save the Chlidren

Save the Children působí v Pákistánu přes 35 let. V roce 2011 se dostala do konfliktu s vládou, když byla spojována s pákistánským lékařem Šakílem Afridim. Toho najala americká CIA, aby jí pomohl při pátrání po šéfovi teroristické sítě Al-Káida Usámu bin Ládinovi.

  • Lékař vedl pro CIA falešný očkovací program, jehož cílem bylo získat vzorek krve alespoň jednoho z dětí žijících v bin Ládinově domě. Testy DNA měly určit, jestli jde o teroristovy příbuzné. 

Krátce poté, co se tato obvinění objevila, byli zahraniční členové mise Save the Children podle agentury Reuters z Pákistánu vyhoštěni. Více než 1200 místních zaměstnanců se ale dál snažilo zajistit dětem jídlo, zdravotní péči a vzdělání. 

Zmíněný lékař skončil na dvě dekády za mřížemi. Organizace jakékoli spojení s Afridim nebo CIA odmítá.   

Humanitární organizace Save the Children pomáhá ve 120 státech světa, včetně USA. Její činnost zasáhla do života 166 milionů dětí. Podle informací na webu organizace se dostane 89 procent všech finančních prostředků tam, kam má – na nejrůznější programy.