Desítky zraněných při protestech Izraelců afrického původu

Tel Aviv – Proti diskriminaci a policejní brutalitě demonstrovaly v centru Tel Avivu tisíce Izraelců etiopského původu. Skoro 70 lidí utrpělo zranění, desítky jich policie zadržela. Protesty vyvolala nahrávka, na níž izraelského vojáka s africkými kořeny obtěžují dva policisté. Protestní akce dnes pokračuje v Jeruzalémě.

„Ne černí, ne bílí, všichni jsme lidé,“ skandoval dav demonstrantů, který odpoledne na hodinu uzavřel dálnici mezi Tel Avivem a Jeruzalémem a zablokoval také většinu hlavních ulic města. Později se protestující pokoušeli neúspěšně probít do telavivské radnice, na policisty házely kameny a láhve. Policie na útok odpověděla slzným plynem, nad centrem Tel Avivu kroužily několik hodin policejní vrtulníky.

  • „Mě taky kdysi zbili a kvůli tomu jsem tady. Velení armády si přitom spokojeně sedí na svých místech a šéf policie umí bránit své lidi,“ říká bývalý voják etiopského původu Sagi Nagossa.

Podle policejních zdrojů je 56 zraněných z řad bezpečnostních složek, 12 bylo demonstrantů. Celkem 19 zadržených protestujících by se ještě dnes kolem poledne mělo objevit před soudem. „Takto intenzivně silné střety mezi policejními složkami a demonstranty nezažil Tel Aviv dlouhá léta, podle některých komentátorů i dekády. Demonstrace byla svolána zhruba dvacítkou mladých Izraelců etiopského původu, nespokojených s dlouhodobou pozicí etiopské komunity v Izraeli. Neměla žádný jasný cíl a směr, kudy by se měla ubírat,“ uvedl zpravodaj ČT Jakub Szántó. 

K uklidnění situace by chtěl přispět i izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Dnes má v plánu setkání se zástupci etiopské komunity a rovněž s obětí policejního obtěžování, vojákem Damasem Pakadou. „Tento mladík se dostal jako sirotek do Izraele,“ podotkl Szántó.

Premiér incident už dříve odsoudil. Policisté zachycení na videozáznamu byli postaveni mimo službu. Nálady v řadách přistěhovalců to ale neuklidnilo. „Diskriminace Etiopanů je všeobecnou záležitostí a musíme s ní skoncovat. Není to důležité jen pro ně, ale pro celou společnost,“ prohlásil demonstrant a profesor antropologie Gadi Ben Ezer.

Video Terl Aviv zažil nejsilnější protesty za několik dekád
video

Terl Aviv zažil nejsilnější protesty za několik dekád

Terl Aviv zažil nejsilnější protesty za několik dekád

stu: 15:50, 4.5.2015

Izraelci afrického původu se střetli s policií

Izraelský prezident mluví o „krvácející ráně v srdci společnosti“

Podle izraelského prezidenta Reuvena Rivlina protesty odhalily „otevřenou, krvácející ránu v srdci izraelské společnosti“ a země by měla na rozhořčení etiopských Židů reagovat. To, co podle něj Izrael nyní sleduje, je „bolest komunity, která si stěžuje na diskriminaci, rasismus a na to, že jejich otázky zůstávají nezodpovězeny.“
  
"Musíme se do této otevřené rány přímo podívat. Chybovali jsme. Nedívali jsme se
a dostatečně jsme nenaslouchali,„ uvedl Rivlin. “Nejsme jeden pro druhého cizincem, jsme bratři a nesmíme dovolit, aby se to dostalo do fáze, kdy toho budeme všichni litovat," dodal.

Asi dva tisíce Izraelců afrického původu protestovaly proti údajnému rasismu izraelské společnosti už ve čtvrtek v Jeruzalémě.

Podle izraelského statistického úřadu žije v zemi přes 135 tisíc Židů etiopského původu. Po staletí žili odděleně od jiných židovských komunit v Etiopii a izraelský rabinát dlouho nechtěl jejich židovství uznat. Až v 80. letech byli prohlášeni za ztracený židovský kmen a během dvou akcí v letech 1984 a a 1991 evakuováni prostřednictvím leteckých mostů do Izraele. Řada z nich si dlouhodobě stěžuje na diskriminaci při hledání zaměstnání i v kontaktu s úřady.