Poláci modernizují armádu - koupí Patrioty a otestují francouzské vrtulníky

Varšava – Polská armáda koupí americké rakety Patriot a bude testovat multifunkční vrtulníky Caracal vyráběné francouzskou společností Airbus. Podle prezidenta Bronislawa Komorowského se Varšava snaží posílit svou obranu v situaci, kdy se vzhledem k rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršuje bezpečnostní situace.

Polsko bude o koupi raket vyjednávat přímo s vládou Spojených států. Varšava chce koupit osm baterií systému protiletecké obrany středního doletu a protiraketový radar v přepočtu za skoro 128 miliard korun. Smlouvu o tom plánuje podepsat příští rok. Za další tři roky by Američané měli Polákům dodat první dvě baterie.

Podle dnešního vydání listu Gazeta Wyborcza byl při rozhodování o pořízení amerických raket klíčový závazek vlády ve Washingtonu, že ještě před dodávkou polských „patriotů“ poskytne Polsku v případě ohrožení během 48 hodin své baterie z jiné země.

Komorowski: Žijeme v nebezpečném světě

Tato zásadní rozhodnutí o modernizaci polské armády přišla podle prezidenta Komorowského v situaci, „kdy musíme žít a fungovat … v obecně nebezpečném světě, v němž se vzhledem kvůli ozbrojenému rusko-ukrajinskému konfliktu zhoršila bezpečnostní situace“. 

Varšava patří k ostrým kritikům Moskvy a platí za věrného spojence Washingtonu ve střední Evropě.

Vrtulníky Caracal vyrábí společnost Airbus

Zdroj: ČTK/AP
Autor: Bob Edme

Vrtulníky od Airbusu by se měly montovat v Polsku

Polsko si také pro další testy vybralo vrtulníky EC-725 Caracal. Firma Airbus Industries tak v tendru porazila americkou společnost Sikorsky a italsko-britskou skupinu Agusta Westland. Obě neúspěšné společnosti působí i v Polsku, patří jim výrobci helikoptér PZL Mielec a PZL Świdnik.

Místní politici a odbory v polských firmách, jimž měla být svěřena licenční výroba vrtulníků, už pohrozili protesty, napsala Gazeta Wyborcza. Ale výrobce vrtulníků Caracal prý hodlá koupit armádní podnik v Lodži, kde by se vrtulníky měly montovat a opravovat, což by vytvořilo nová pracovní místa v regionu s vysokou nezaměstnaností.

A konkurenti by se mohli zúčastnit dalšího tendru, tentokráte na dodávku 30 bitevních vrtulníků, které by nahradily ruské helikoptéry Mi-24.