Savčenková už jí, začala vývarem

Ukrajinská pilotka Naděžda Savčenková na doporučení lékařů přerušila hladovku. Tu v moskevské věznici držela od 12. prosince. Podle svého obhájce už začala jíst kuřecí vývar. Jinou potravinu prý její organismus nepřijme. Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června. Podle ukrajinské diplomacie protest neukončila – jen dočasně přerušila.

Savčenková prý znovu v důsledku zhoršení svého zdravotního stavu zkolabovala. „Potvrzuji, že napsala prohlášení o přijetí vývaru. Toto opatření znamená zahájení lékařského ukončování hladovky,“ prohlásil obhájce Marek Fejgin. „Její stav je vážný, v noci ji chtěli převézt na městskou kliniku číslo 20. To je důvod, proč souhlasila s přijetím vývaru,“ dodal právník.

Jinou potravinu prý organismus její klientky nepřijme. Během hladovky její výživu zajišťovaly pouze tekutiny a glukóza. Fejgin také zveřejnil naskenovaný dopis Savčenkové, ve kterém vlastní rukou napsala, že na přání krajanů pije vývar, aby měla sílu bojovat. „Kvůli vám zůstanu naživu,“ napsala.

Mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Jevhen Perebyjnis

„Informace, která se objevila v některých médiích, že ukrajinská letkyně Naďa Savčenková přerušila hladovku, bohužel neodpovídá skutečnosti. Savčenková pokračuje v hladovce na protest proti svému nezákonnému zavlečení z Ukrajiny a neodůvodněnému věznění na území Ruska. Avšak souhlasila na jistou dobu obnovit příjem podpůrných látek v podobě vývaru.“


Ruská vězeňská správa podle serveru newsru.com uvedla, že požití vývaru ještě neznamená úplné přerušení hladovky. Stav vězeňkyně je ale „pod kontrolou lékařských specialistů“ a „pokračuje v nezbytné podpůrné terapii“. Ruský ministr spravedlnosti ujistil, že vazba Savčenkové „odpovídá všem existujícím standardům“.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruské vazbě od loňského června. Zadrželi ji na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře. Dva z nich zahynuli. Podle Moskvy poté přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězenkyně ale jakékoli provinění odmítá. Do Ruska prý byla zavlečena násilím.

Naděžda Savčenková
Zdroj: ČTK/AP/Ivan Sekretarev

O propuštění Savčenkové zejména kvůli jejímu zdravotnímu stavu požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko ruského prezidenta Vladimira Putina. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že zatím neví nic o tom, že by byl Porošenkův dopis doručen.

K okamžitému propuštění letkyně vyzvala i Česká republika. Ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že její zadržování považuje Česko za protiprávní. Středeční rozhodnutí moskevského soudu nepustit ji na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE), jehož je delegátkou, vnímá Praha jako politováníhodné a v rozporu se závazky Ruska vůči RE. I česká diplomacie je přesvědčena, že Savčenková byla „zajata a unesena do Ruska“.