Ruský soud zamítl stížnost, Savčenková zůstává ve vazbě

Moskva - Ruský soud zamítl stížnost advokátů vězněné ukrajinské letkyně Naděždy Savčenkové na rozhodnutí vyšetřovatelů, kteří jí nedovolili vycestovat na lednovou schůzi Parlamentního shromáždění Rady Evropy do Francie. Savčenková byla přitom oficiálně jmenována delegátkou schůze, a podle platných pravidel se tak na ni vztahuje imunita obdobná té diplomatické.

Savčenková, která je poslankyní ukrajinského parlamentu, byla v Rusku obviněna z podílu na smrti dvou ruských novinářů na povstaleckém území ukrajinského Donbasu. Ve vězení drží protestní hladovku.

Advokát Savčenkové Mark Fejgin novinářům řekl, že žádal o povolení účasti své klientky na schůzi Parlamentního shromáždění v souladu se statusem Rady Evropy, který Rusko podepsalo. Ruský soud advokátově stížnosti nevyhověl, důvody zamítnutí ale neoznámil. Podle Fejgina soud ani nepožádal ruské ministerstvo zahraničí, aby imunitu Savčenkové prověřilo. Příští schůze Parlamentního shromáždění se uskuteční v dubnu a ukrajinská letkyně bude o propuštění z vazby znovu usilovat, řekl Fejgin.

Video Savčenková zůstává ve vazbě
video

Savčenková zůstává ve vazbě

O propuštění Savčenkové zejména kvůli jejímu zdravotnímu stavu požádal ukrajinský prezident Petro Porošenko ruského prezidenta Vladimira Putina. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že zatím neví nic o tom, že by byl Porošenkův dopis doručen.

Třiatřicetiletá Savčenková je v ruském vězení od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic s Ukrajinou. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu na Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli. Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězenkyně jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. Od poloviny prosince drží Savčenková hladovku, výživu jí zajišťují pouze tekutiny a glukóza. Podle lékařů je její stav zatím uspokojivý, hladovění jí ale brzy může způsobit nevratné poškození organismu.